Aluminiowe czy drewniane – które drzwi zewnętrzne są lepsze?

Najważniejsze drzwi w całym domu to zewnętrzne. Dbają o nasze bezpieczeństwo, komfort cieplny i akustyczny. Dlatego, kiedy przychodzi do ich wyboru, trzeba bardzo dobrze i poważnie się nad nim zastanowić. Od niego zależy wygoda codziennego życia. Niezwykle ważny jest też ich wygląd, który może stanowić wspaniały akcent w całej fasadzie budynku albo może go oszpecić.

Odwiedź nasz salon przy ulicy Modlińskiej 240b. Sprawdź, jak dojechać do nas z Łomianek, klikając tutaj – Drzwi Łomianki.

 

Przy wybieraniu drzwi zewnętrznych wybór najczęściej pada na drewniane lub aluminiowe. Te materiały odznaczają się różnymi właściwościami. Trudno stwierdzić na pierwszy rzut oka, które bardziej sprawdzą się w naszym przypadku. Należy poznać parametry obu i dostosować do własnych potrzeb.

 

Drzwi drewniane

Na początku skupimy się na zaletach drzwi drewnianych.

1. Ich pierwszą zaletą, o której najczęściej się mówi, jest wygląd. Naturalne drewno, nawet pomalowane różnymi lakierami i bejcami posiada niezwykłą estetykę, która ozdobi dom. Ten elegancki sznyt doceni każdy .
2. Drugą ważną cechą jest wysoka termoizolacyjność drzwi drewnianych. Jest to najbardziej skuteczny materiał w tej dziedzinie wśród drzwi.
3. Zapewniają one także wysoką dźwiękoszczelność. Dzięki temu otrzymamy w domu spokój i ciszę. Dlatego te drzwi bardzo dobrze się sprawdzą w miejscach, gdzie przeważnie jest głośno.
4. Producenci tworzą wiele wzorów drzwi drewnianych, więc z pewnością każdy znajdzie takie, jakie będą mu pasowały najbardziej.
5. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, ponieważ ich produkcja zostawia najmniejszy ślad węglowy, a później można z nich korzystać wiele lat. Wiele do tej pory używanych drewnianych skrzydeł drzwiowych i ościeżnic ma ponad 100 lat i jest w pełni sprawnych.
6. Renowacja drzwi drewnianych jest prosta do wykonania i można się pozbyć nie tylko starej farby, ale nawet mocnych zarysowań.
7. Są wytrzymałe na uderzenia.


Do wad bez wątpienia należy zaliczyć to, że aby utrzymać przez tyle lat drzwi drewniane w dobrym stanie należy regularnie wykonywać zabiegi renowacyjne. Może to być uciążliwe. Kolejnym nieudogodnieniem jest ich duży ciężar, który może powodować osiadanie drzwi. Jednak zamontowanie odpowiednich zawiasów i sporadyczna regulacja niweluje ten problem. To, co najczęściej odstrasza nabywców, jest cena. Jest to naturalny i bardzo pożądany surowiec, dlatego koszt drzwi drewnianych często jest bardzo wysoki.

 

Drzwi aluminiowe

Podobnie jak drzwi drewniane drzwi aluminiowe mają swoje wady i zalety. W pierwszej kolejności znowu skupimy się na pozytywach.

1. Przede wszystkim należy zaliczyć do nich wytrzymałość. Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i mogą posłużyć nawet kilkanaście lat.
2. Wykazują dużą odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Dobrze znoszą zarówno deszcz oraz śnieg, jak i mocne słońce.
3. Ich konstrukcja nie jest podatna na odkształcenia.
4. Wspomniana wytrzymałość sprawia, że bardzo dobrze sprawdzają się jako drzwi antywłamaniowe.
5. Odznaczają się dobrą termoizolacyjnością i dźwiękoszczelnością.
6. Łatwo zadbać o ich czystość. Nie są pokryte tak jak drzwi drewniane lakierami i farbami, ale lekkim materiałem, który jest odporny na wilgoć, więc wystarczy użyć mokrej ściereczki.
7. W naszym salonie znajdziesz wiele propozycji aluminiowych drzwi wewnętrznych, które z pewnością przypadną ci do gustu.
8. Stosunkowo niska cena. Te drzwi w porównaniu z drewnianymi, są tańsze.


Wadą drzwi aluminiowych krótsza, choć i tak długa, data przydatności. Poza tym są łatwe na zarysowania. Nie wpływa to na wytrzymałość drzwi lub ich sprawność, ale takich drobnych uszkodzeń nie da się już praktycznie naprawić.

Podsumowując można zauważyć, że oba rodzaje drzwi mają swoje plusy oraz minusy i trudno wybrać, które są lepsze. Dlatego przeanalizuj, jakie są Twoje potrzeby i zdecyduj się na drzwi, które lepiej będą je spełniały.

 

Chcesz zobaczyć naszą ofertę drzwi wejściowych? Odwiedź nasz salon przy ul. Modlińskiej 240b. Sprawdź, jak do nas dojechać z Legionowa, klikając tutaj – Drzwi Legionowo.

Interdecor