Restaurować, czy kupić nowe – co zrobić ze starymi drzwiami?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, z jakiego materiału są wykonane oraz czy są zniszczone, a jeśli tak, to w jakim stopniu. Przede wszystkim jednak musisz sobie zadać pytanie, czy masz dużo czasu. Choć odnawianie drzwi nie jest czymś bardzo trudnym, to do łatwych też nie należy, a ponadto niektóre z nich mogą wymagać od Ciebie dużo cierpliwości i precyzji.

Drzwi zewnętrzne – drewno sosnowe czy dębowe?

Podejmując się zadania zakupu drzwi wejściowych staje się przed podstawowym dylematem: jaki surowiec wybrać? Klasyczną sosnę czy wytrzymały dąb? W internecie można znaleźć wiele opinii, sprzecznych ze sobą rad i wypowiedzi powielających różne utarte przekonania. Jak jest naprawdę? Jako specjaliści od drzwi wskażemy Wam zalety i wady obu tych rozwiązań, lecz ostateczny wybór będzie należeć do Was. 

Montaż drzwi – z czym to jeść?

Od czego należy zacząć przygotowania do montażu drzwi? Jakie elementy potrzebne są do jego wykonania? Czy osoba niedoświadczona poradzi sobie z własnoręcznym montażem?

Wszystko co warto wiedzieć o drzwiach antywłamaniowych

Czym tak właściwie charakteryzują się drzwi antywłamaniowe?

Warto wiedzieć co odróżnia je od zwykłych drzwi wejściowych. Antywłamaniowymi nazywamy drzwi konstrukcyjnie wzmocnione, najczęściej zrobione ze stali lub obite z dwóch stron stalową blachą, której grubość powinna wynosić nie mniej niż 2mm. Dodatkowo zaopatrzone są w specjalne bolce, które mają posłużyć jako dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniami. W przeciwieństwie do zwykłych drzwi wejściowych drzwi antywłamaniowe są zwykle wyposażone w atestowane zamki, niektóre posiadają także specjalną sygnalizację blokady lub próby nieuprawnionego otworzenia. Tutaj jednak pojawia się bardzo ważna kwestia, którą należy poruszyć – drzwi drzwiom nierówne. To znaczy, że niektóre drzwi mogą być antywłamaniowe, ale tylko i wyłącznie z nazwy.

Oryginalne rozwiązania: Drzwi do własnego malowania lub pomalowane farbą tablicową

Pomysłowo zaprojektowana aranżacja wnętrza wymaga równie kreatywnych rozwiązań w dziedzinie drzwi i ich wykończenia. Wraz z rozwojem technologi i próbą łączenia estetyki z praktycznym zastosowaniem metody produkcji drzwi są przez producentów dynamicznie rozwijane, tak aby sprostać każdemu projektowi.

Wykończenie drzwi – fornir czy okleina?

Coraz częściej odchodzi się od wyboru drzwi z litego drewna. Jednych klientów odstrasza ich cena, innych zniechęcają krążące po internecie opinie dotyczące uciążliwości takich drzwi przy dłuższym użytkowaniu. Nic więc dziwnego, że oferta drzwi z płyt MDF oraz ich połączeń z drewnem klejonym staje się coraz bogatsza i skutecznie wypiera ofertę drzwi w pełni drewnianych. Jednakże, to że uciekamy przed właściwościami litego drewna, nie oznacza, że przestaliśmy doceniać jego piękno. Okleina i fornir jest więc próbą znalezienia w drzwiach kompromisu między estetyką, a trwałością i praktycznym podejściem. Co jednak różni je między sobą?

Nowoczesny minimalizm czy rustykalne zdobienia – jakie drzwi do Twojego wnętrza?

Gdy mówimy o stylu rustykalnym, to wśród pierwszych skojarzeń mamy naturalne drewno, boazerię, zdobione szafki i odkryte cegły na ścianach. Natomiast minimalizm przywołuje na myśl stal i szkło, biel, prostotę. Podczas gdy rustykalizm często operuje klimatycznym półmrokiem stworzonym przez zamknięte drewniane okiennice, to minimalistyczne wnętrza przepełnia światło wpadające przez ogromne przeszklenia. Jakie drzwi będą najlepsze do tych dwóch nurtów?

Wyjątkowe projekty drzwi na świecie – na co pozwala nam dzisiejsza technologia.

Pojęcie drzwi jest z nami od wieków, używamy go tak często, że mówiąc o nich instynktownie wiemy jak mogą wyglądać. Ciekawostką jest, że najstarsze udokumentowane istnienie drzwi możemy dojrzeć na malowidłach w egipskich grobowcach. Wtedy były to pojedyncze lub podwójne kawałki drewna, które dzięki suchemu klimatowi zapewniającemu im stały kształt nie potrzebowały framugi. Wierzono również, że drzwi są dosłownym przejściem do krainy zaświatów. Do dziś w kulturze japońskiej tzw. bramy torii znajdujące się przy wejściach do świątyń, symbolicznie oddzielają strefy sacrum i profanum.

Zamki, klamki, zawiasy i uchwyty, czyli wybór akcesoriów do drzwi.

Po urządzeniu swojego wymarzonego mieszkania oraz wybraniu odpowiednich drzwi do montażu musimy zdecydować jakie akcesoria na nich umieścimy. Co określamy jako akcesoria do drzwi? Mogą to być m.in.: zamki, uchwyty, klamki, zawiasy lub szyldy. Wybór mamy bardzo duży - warto też zwrócić uwagę, że niektóre elementy będą pasować tylko do konkretnych rodzajów drzwi.

Rodzaje systemów drzwi przesuwnych

W małych pomieszczeniach tak niepozorny element wyposażenia wnętrza, jakim są drzwi potrafi bardzo utrudnić aranżację oraz ustawienie mebli. W miejscach, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy przestrzeni warto spróbować wykorzystać wszelkie rozwiązania, które umożliwią zaoszczędzić odrobinę miejsca. Takim rozwiązaniem jest zastosowanie systemu drzwi przesuwnych, które polecamy nie tylko do ciasnych pokoi.

Proces produkcji drzwi - jak i z czego powstają

Drzwi to prawdziwa wizytówka naszego mieszkania. Mogą zachęcać gości do wejścia lub wręcz przeciwnie – odstraszać ich. To w jaki sposób chcemy wpłynąć nimi na otoczenie zależy tylko i wyłącznie od nas. Istnieje jednak powszechne przekonanie, że drzwi drewniane o wiele bardziej zachęcają do wejścia niż drzwi antywłamaniowe, lub drzwi pokryte stalową lub aluminiową blachą. Chodzi nie tylko o same walory estetyczne, ale także o tradycyjny obraz wiejskiego domku, który przychodzi nam do głowy kiedy myślimy o drzwiach z drewna

Interdecor