Jak odnowić stare drzwi?

Stare drzwi nie musza iść do wyrzucenia. Odnowienie ich może przynieść Ci zaskakująco dobre efekty. Pozwoli Ci także na Twoją autorską stylizację. Dlatego nim postanowisz kupić nowe drzwi zastanów się nad renowacją.

Chcesz zobaczyć naszą ofertę drzwi? Sprawdź, jak dojechać do naszego salonu przy ul. Modlińskiej 240b, klikając tutaj – Drzwi Legionowo.

Drzwi mogą być wykonane z różnych materiałów, np. z płyty pilśniowej, z drewna lub fornirowe.
Renowacja drzwi z płyty pilśniowej jest problematyczna. Nie pozostawia zbyt wielu możliwości osobie odrestaurowującej. W pierwszej kolejności należy za pomocą szlifierki delikatnie pozbyć się wierzchniej warstwy. Po tym zabiegu otrzymamy czystą płytę, którą trzeba pokryć farbą. Problem jest taki, że bardzo trudno jest równo wyszlifować takie drzwi, aby nie powstały odpryski i drzwi były gładkie. Dlatego zamiast malować można postawić na okleinę, która lepiej pokryje drzwi i zakryje niedoskonałości. Jeżeli drzwi jednak zawilgotniały, niewiele możemy zrobić. Można spróbować zeszlifować wybrzuszenia, jednak może to spowodować jeszcze większe uszkodzenia. Dlatego w takim przypadku zaleca się kupienie nowych drzwi, które będą się dobrze prezentować. Oszczędzisz w ten sposób także czas, który musiałbyś poświęcić na próbę renowacji.

Drzwi drewniane zapewniają znacznie więcej możliwości odrestaurowania. Ich żywotność jest też znacznie większa niż w przypadku drzwi pilśniowych. Aby jednak zapewnić im długowieczność trzeba o nie odpowiednio dbać. Niezbędna jest regularna pielęgnacja, aby drewno nie wypaczało się i nie psuło. Takie zabiegi to także możliwość lekkiej zmiany designu.
Odnawianie drzwi należy zacząć od ustalenia ich stanu. Jeżeli nie rozsypują się od dotknięcia i nie zgniły, to możesz jeszcze dużo z nimi zrobić. Nawet korniki nie muszą oznaczać, że drzwi nie nadają się do użytku. Jeżeli nie wyrządziły dużych szkód, to można się ich pozbyć za pomocą specjalnych preparatów. A jak prewencyjnie zapobiec pojawianiu się ich? Bejce i lakiery stanowią skuteczną barierę dla tych owadów.

Aby przystąpić do renowacji potrzebujesz następujących rzeczy: oleju; bejcy, lakieru lub farby; smaru do zawiasów; szpachelki; papieru ściernego; folii; specjalnego środka do ściągania farby; pędzli; czasu.

Pracę należy zacząć od ustalenia efektu, który chcemy osiągnąć. To oznacza, że musisz ustalić, jaki kolor Ci najbardziej będzie odpowiadał i jakim środkiem chcesz pokryć drzwi. Już wiesz? W takim razie wyłóż podłogę folią. Będzie zabezpieczała dom od zachlapania lakierem czy środkiem do pozbywania się starych farb. Następnie zdemontuj klamkę, wyciągnij drzwi z zawiasów i połóż na przygotowanej nawierzchni. Kolejnym krokiem będzie dokładne oczyszczenie drzwi. Trzeba pozbyć się kurzu i innych nieczystości. Zrób to za pomocą miotełki. Kiedy drzwi będą już czyste należy rozprowadzić po drzwiach środek do usuwania farb z powierzchni drewnianych i odczekać wskazany przez producenta czas. Wtedy chwyć za szpachelkę i delikatnie pozbądź się farby. (WAŻNE! Jeżeli w niektórych miejscach farba nie puściła, pokryj to miejsce jeszcze raz środkiem i poczekaj. Nie próbuj pozbywać się jej na siłę, bo będzie to skutkowało uszkodzeniem struktury drzwi.) Ten zabieg odsłoni faktyczny stan drzwi, będziesz mógł sprawdzić wtedy, czy szkodniki zaatakowały drzwi. Jeżeli są w nich korniki drukarze, sprawdź, jak zaaplikować środek do drzwi na opakowaniu. Jeżeli jednak nie ma w nich owadów, to możesz przejść do szlifowania. Jest ono konieczne, kiedy są jakieś ubytki. Za pomocą papieru ściernego możesz wyrównać uszkodzenia. Co dalej? Trzeba odkurzyć, pokryć lakierem, bejcą lub farbą i dać temu wyschnąć. Nie spiesz się i poczekaj aż farba naturalnie wyschnie. Przyspieszanie tego procesu może spowodować, że środek źle się zwiąże. Po zamalowaniu jednej strony, poczekaj aż wyschnie, nim zabierzesz się za drugą.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić cenny czas i mieć drzwi od ręki, przyjdź do naszego salonu przy ul. Modlińskiej 240b. Sprawdź, jak do nas dojechać – Drzwi Ząbki.

Interdecor