Jak pomalować drzwi wewnętrzne?

Remont generalny to zazwyczaj zmiana koncepcji estetycznej mieszkania. Nowe kolory ścian, inne oświetlenie, zmiana rozkładu pomieszczeń. Nie trzeba jednak wyrzucać wszystkich sprzętów, a wystarczy obecnym już przedmiotom nadać nowego stylu. Najłatwiej zrobić to poprzez zmienienie kolorystyki. Drzwi tak samo jak każdy inny mebel można przearanżować na nowo. W tym artykule dowiesz się, jak dobrać farby do różnych rodzajów drzwi.

Drzwi laminowane
Posiadacze drzwi laminowanych rzadko decydują się na próbę przemalowania drzwi laminowanych i decydują kupić nowe. Wynika to z przekonania, że materiał, którym są pokryte nie przyjmie odpowiednio farby. Nie jest to prawdą. Wystarczy po prostu użyć odpowiedniej farby. Najlepiej do tego celu nadają się farby alkidowe i wodorozcieńczalne farby akrylowe.

Najczęściej wybieranym rodzajem jest farba alkidowa. Wynika to z tego, że dokładnie pokrywa powierzchnię. Dodatkowo jest odporna na ścieranie i wilgoć, więc zapewni trwałość koloru na długo, na przykład do kolejnego remontu, kiedy znowu postanowisz zmienić koncepcję wystroju. Tym, co jest uciążliwe przy korzystaniu z tego rodzaju farby, jest czas schnięcia. Do stwardnienia potrzebuje od dwunastu do dwudziestu czterech godzin. Uważać natomiast należy na białą farbę alkidową, jeżeli chcemy, aby nowa aranżacja posłużyła na przynajmniej kilka następnych lat, ponieważ z czasem zaczyna żółknąć.

Drugim rodzajem do drzwi laminowanych jest wodorozcieńczalna farba akrylowa. W tym przypadku proces schnięcia jest właściwie ekspresowy, bo trwa zaledwie od jednej do dwóch godzin. Należy też zdecydować się na ten gatunek, kiedy chcemy mieć białe drzwi. W przeciwieństwie do farby alkidowej nie żółknie i utrzymuje swój naturalny kolor. Jest natomiast bardziej podatna na ścieranie.

Drzwi drewniane
Farb do drzwi drewnianych jest znacznie więcej niż do laminowanych. Wyróżniamy przede wszystkim farby akrylowe, bejce, lakiery i oleje. Każda z tych substancji nadaje innego stylu drzwiom.

Oleje
Powinieneś skorzystać z tego rodzaju środka, jeżeli chcesz zachować naturalny wygląd drzwi. Można powiedzieć, że olej ma za zadanie bardziej konserwować drzwi, niż wpływać na ich wygląd. Z pewnością jednak nadaje wrażenie świeżości drewna. Zapewnia także dużą odporność na wilgoć.

Lakiery
Dzięki niemu nadasz drzwiom połysku, który uwydatni strukturę drewna i zwiększy jego prezencję. Będzie świetnie chronił drzwi przed wilgocią, ale także przed drobnymi uszkodzeniami fizycznymi jak zarysowania, czy plamy.

Bejce i lakierobejce
To najdłużej schnący rodzaj środka do malowania drzwi, bo potrzebuje aż 24 godzin na stwardnienie. Za to jednak doskonale chroni przed najróżniejszymi uszkodzeniami i świetnie konserwuje drewno. Bejce nadają wybrany przez Ciebie kolor drzwiom, ale równocześnie prześwituje przez nią oryginalna struktura drewna, aby było widać wszystkie słoje. Niezwykle ważny jest połysk, jaki pozostawia lakierobejca.

Farba akrylowa
Największą zaletą tego rozwiązania jest nadanie drzwiom dokładnie tego koloru, jaki się chce. Na rynku dostępna jest szeroka gama barw, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Dokładnie pokrywa powierzchnię i bardzo szybko schnie, już po dwóch do czterech godzinach można wstawiać je do ościeżnicy.

Przy remontowaniu mieszkania pamiętaj, że możesz w ekologiczny i ekonomiczny sposób nadać nowemu charakteru swoim wnętrzom, bez konieczności kupowania nowych drzwi. Jeżeli jednak Twoje drzwi nie nadają się już do renowacji kupuj drzwi tak, aby w przyszłości móc w łatwy sposób nadać im nowego szyku.

Nasz salon znajduje się przy ul. Modlińskiej 240b. Sprawdź jak szybko i wygodnie dojechać do nas z LegionowaMarek Ząbek.

Interdecor