Klasy drzwi antywłamaniowych – jak się w tym połapać?

Na rynku można spotkać wiele drzwi antywłamaniowych. Wszystkie są opatrzone informacjami o atestach, klasach itp. Co jednak z tego wynika? Czy może niewiele to zmienia i wszystkie są takie same? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Sprawdź nasze drzwi w salonie przy ulicy Modlińskiej 240b. Zobacz, jak do nas dojechać z Ząbek, klikając tutaj – Drzwi Ząbki.

Drzwi antywłamaniowe mają nas chronić, jak sama nazwa wskazuje, przed włamaniami. Niektóre jednak robią to lepiej, a niektóre gorzej. Po czym to poznać przed włamaniem? Często po cenie. Ona jednak nie musi być wiarygodnym wyznacznikiem. Do ocenienia odporności drzwi jest stosowana sześciostopniowa stworzona przez europejskie normy PN-EN oznaczana skrótem RCX (pod „X” należy podstawić liczbę od 1 do 6).

Klasy zostały ustanowione na podstawie tego, jakich narzędzi należy użyć, aby sforsować drzwi i ilość czasu, jaką to zajmuje.
Pierwsze trzy klasy odnoszą się do włamywaczy przypadkowych i okazjonalnych, którzy nie mają doświadczenia i wiedzy na temat tego, jak pokonać drzwi.
a) RC1 – są to drzwi, które powtrzymają przypadkową osobę, która chce sforsować drzwi kopaniem lub uderzaniem ciałem.
b) RC2 – w tym przypadku drzwi mają stanowić opór od 3/15 minut osobie wyposażonej w proste narzędzia takie jak śrubokręt, klin, piła ręczna. Włamywacz przygotował się do włamania.
c) RC3 – drzwi opatrzone takim certyfikatem będą się opierały włamaniu od 5 do 20 minut. W tym przypadku włamywacz osiada stalowy łom, śrubokręt, młotek, wybijaki, narzędzia do wiercenia.
Kolejne trzy klasy przewidują dużą wiedzę włamywacza z zakresu forsowania drzwi i świadomość ryzyka, jakie podejmują. Jest to zorganizowane i nastawione na znaczny zysk.
d) RC4 – drzwi stawiają opór od 10 do 30 minut. Włamywacz jest wyposażony w siekierę, ciężki młot, przecinak, wiertarka.
e) RC5 – Te drzwi mają stawić opór na 15/40 minut osobie, która ma dobrą wiedzę na temat tego, jak pokonać drzwi antywłamaniowe. Posiada oprócz wcześniej wymienianych narzędzi wyrzynarkę i szlifierkę kątową.
f) RC6 – drzwi tej klasy są najwytrzymalsze. Mają za zadanie oprzeć się włamywaczowi na 20 do 50 minut. Oprócz wcześniej wspomnianych narzędzi posiada młot kruszący, narzędzia elektryczne o dużej mocy.

Można zauważyć, że każdy z kolejnych stopni wymaga urządzeń, które powodują coraz większy hałas i wydłuża czas, który złodziej musi poświęcić na włamanie. Im dłużej ta czynność trwa i im jest głośniejsza, tym większe ryzyko ponosi włamywacz, ponieważ może obudzić nie tylko mieszkańców środku, ale i sąsiadów, jeśli akurat nikogo nie ma w domu lub mieszkaniu.

W domu zawsze powinieneś czuć się bezpiecznie i nie martwić się o to, że ktoś może spróbować dostać się do środka podczas Twojej nieobecności. Dlatego zaleca się montowanie jako drzwi wejściowych tych z klasą przynajmniej RC5.

Sprawdź naszą ofertę drzwi antywłamaniowych w naszym salonie przy ulicy Modlińskiej 240b. Zobacz, jak dojechać do nas z Legionowa, klikając tutaj – Drzwi Legionowo.

Interdecor