Dobór zawiasów

Zawiasy są bardzo ważną częścią drzwi. Łączą skrzydło drzwiowe z ościeżnicą. Dobór odpowiednich zawiasów nie jest jednak taki oczywisty, jak mogłoby się wydawać. W zależności od materiału, z jakiego zrobione są drzwi, należy wybrać inny rodzaj. Z tego artykułu dowiesz się, jak wybrać zawiasy do Twoich drzwi.

Jesteś zainteresowany kupnem drzwi i zawiasów? Dowiedz się, jak dojechać do nas z Marek, klikając tutaj – Drzwi Marki.

 

Jakie są rodzaje zawiasów?

Wybór zawiasów zależy od rodzaju drzwi, sposobu montowania i ich ciężaru. Zobacz, jak je dopasować:

Szklane drzwi potrzebują zawiasów, które utrzymają duży ciężar. Ten materiał mimo swojej niepozorności jest bardzo ciężki. Dodatkowo jest bardzo łatwo łamliwy. W związku z tym zawiasy powinny chwytać skrzydło drzwi w kilku miejscach i na jak największej powierzchni. Dlatego stosuje się w takich przypadkach zawiasy dwu i trójdzielne, które rozkładają ciężar na dużej powierzchni.

Do drzwi PCV najlepiej sprawdzą się zawiasy czopowe jednoosiowe z przykręcanymi ramionami. Powinny one być wykonane z aluminium, które jest odporne na korozję.

Drzwi drewniane są ciężkie, dlatego zawiasy powinny być wytrzymałe. Jeżeli natomiast chodzi o rodzaj, to powinny to być jednoosiowe czopowe, skrzydełkowe lub wkręcane.

Proste drzwi przylgowe wymagają zawiasów wykonanych z mosiądzu lub aluminium. Są one widoczne, dlatego mogą one przybrać formy ozdobne. Taki drobny element dekoracyjny może wzbogacić wystrój i nadać mu charakteru.

Drzwi bezprzylgowe charakteryzują się tym, że zawiasy nie są widoczne, dlatego rezygnuje się ze ich zdobienia i mają minimalistyczny design.

 

Dowiedz się więcej na temat drzwi i zawiasów w naszym salonie przy ulicy Modlińskiej 240b. Zobacz, jak dojechać do nas z Legionowa – Drzwi Legionowo.

Interdecor