Drzwi fornirowane

Drewniane drzwi to marzenie każdego, kto remontuje dom. Są wytrzymałe, a także dobrze izolują dźwięk i temperaturę. Jednak koszt takich drzwi często przekracza możliwości remontującego. Świetnym zamiennikiem w takiej sytuacji są drzwi fornirowane. Co to takiego? Dowiesz się w tym artykule.

Jeśli chcesz poznać naszą pełną ofertę przyjedź do naszego salonu. Kliknij tutaj i sprawdź trasę z Legionowa – Drzwi Legionowo.

 

Drzwi fornirowane – budowa

Należy zacząć od tego, czym jest fornir. To bardzo cienka deska z naturalnego drewna, której grubość nie przekracza zazwyczaj 1mm. Tym materiałem pokrywa się zewnętrzną część drzwi.

Skrzydło drzwi, w których wykorzystany jest fornir, zbudowane jest z drewnianej ramy. Ma stanowić ona podstawową konstrukcję. W środku natomiast umieszcza się wypełnienie. To, co nim jest zależy od ceny drzwi i ich przeznaczenia. Najtańsze opcje wypełnione są tekturą w kształcie plastra miodu, która stabilizuje konstrukcję. Jest to jednak rozwiązanie mało wytrzymałe, podatne na wilgoć, nie wykazujące się dużymi właściwościami izolacyjnymi. Dlatego do tego rodzaju drzwi stosuje się laminaty, ale rzadko fornir.

Drugim rodzajem wypełnienia jest płyta wiórowa. Dzieli się je na dwa rodzaje: z otworami i bez otworów. Drzwi z otworami są tańsze, mają mniejsze właściwości izolacyjne, ale za to mniej ważą i kosztują. Nadają się one do pokrycia fornirem.

 

Dlaczego pokrywa się drzwi fornirem?

Głównym powodem jest nadanie drzwiom takie wyglądu, jakby naprawdę były zrobione z drewna. Cienka płytka posiada naturalne słoje, więc ma naturalny wygląd, który sprawdzi się w każdym wnętrzu. Coraz częściej można zobaczyć w nowoczesnych projektach elementy kontrastowego drewna, które świetnie się komponuje razem.

 

Wytrzymałość forniru

Fornir jest bardzo cienki, dlatego nie można często go renowować. Malowanie na nowo wymaga uprzedniego starcia poprzedniej farby. Biorąc pod uwagę to, że grubość forniru waha się w granicach 0,5-0,8 mm, wielokrotne szlifowanie i niwelowanie zadrapań jest praktycznie niemożliwe.

Dużym plusem jest natomiast odporność drzwi fornirowanych na wilgoć. W tej kwestii odznacza się znacznie lepszą wytrzymałością od drzwi drewnianych

 

Przyjdź do naszego salony przy ul. Modlińskiej 240b i sprawdź naszą ofertę. Zobacz, jak dojedziesz z Marek – Drzwi Marki.

Interdecor