Drzwi przesuwne – co warto wiedzieć?

Remontujesz dom i zastanawiasz się nad wyborem drzwi? Drzwi przesuwne to coraz częściej wykorzystywany mechanizm w polskich domach, dlatego jest to rozwiązanie, nad którym warto się zastanowić. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje drzwi przesuwnych oraz jakie są ich wady i zalety.

Do największych zalet drzwi przesuwnych jest oszczędność miejsca, w szczególności w wąskich pokojach. Tradycyjne drzwi wymagają nie zagospodarowania sporej przestrzeni, żeby móc bez problemów się otwierać. Takie rozwiązanie pozwala tez na lepszą aranżację wnętrza. Przesuwny system drzwi zwiększa przestrzeń do zagospodarowania. Nadaje wrażenie powiększenia optycznego wnętrzu. Jest to szczególnie przydatne, jeśli chcesz stworzyć mieszkanie oparte na otwartej przestrzeni, bez wyraźnych granic. Drzwi przesuwne nie odznaczają się zbyt mocno na tle ścian, jeśli są w tym samym kolorze. Z drugiej strony pozwala na estetyczne zamknięcie przestrzeni, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Dużą zaletą drzwi przesuwanych jest także wygoda ich obsługi. Na pewno zdarzyło się każdemu wiele razy mieć zajęte obie ręce i próbować nacisnąć klamkę łokciem lub inną częścią ciała. Każdy więc wie, że nie zawsze jest to łatwe zadanie. W przypadku drzwi przesuwnych jest to o wiele łatwiejsze.

To ułatwienie jest ważne też dla osób z niepełnosprawnościami. Przede wszystkim dlatego, że na przykład osobom na wózku drzwi takie nie zawadzają o wózek. Nie muszą się także cofać przy otwieraniu, mają więcej przestrzeni na poruszanie się po mieszkaniu. Drzwi przesuwne mają zazwyczaj także szersze wymiary, więc łatwiej takim osobom przez nie przejść o kulach lub przejechać na wózku. W tego typu drzwiach nie montuje się progów, więc nie ma niebezpieczeństwa, że potkną o niego lub będzie przeszkadzał w przemieszczeniu się.

Drzwi naścienne

Pierwszym i najbardziej klasycznym rodzajem drzwi przesuwnych są te montowane na ścianie. Można je umieścić w dowolnym momencie remontu. Wymaga to zamontowania prowadnicy i przyczepienia do niej skrzydła drzwiowego. Do wyboru mamy tutaj dwa rozwiązania: drzwi pojedyncze i podwójne. Drzwi pojedyncze, jak łatwo się domyślić będą jednym skrzydłem, które przesuwa się w jedną stroną. Drzwi podwójne natomiast będą posiadały dwa skrzydła. Ten sposób jest dobry dla większych przejść, aby skrzydło nie było zbyt ciężkie. Jest to także wygodniejsze w obsłudze. Na koniec warto dodać, że to bardzo estetyczne rozwiązanie. Specjalny mechanizm, umieszczony w prowadnicy, ułatwia otwieranie takich drzwi. Przesuwanie jednego skrzydła powoduje automatyczne otwieranie się także drugiego. Dla prawidłowego działania mechanizmu zaleca się jednak przesuwanie obu skrzydeł oburącz.

Do wad tego rozwiązania należy to, że po powierzchnia ściany, na której znajdują się drzwi nie może być w żaden sposób zagospodarowana. Skrzydła uderzałyby w każdą rzecz, która się na niej znajduje. Radą na to są drzwi przesuwne chowane.


Drzwi przesuwne chowane

To rozwiązanie najlepiej wprowadzić na etapie budowania ścianek działowych. Dlaczego? Drzwi przesuwne chowane montuje się tak, że prowadnica znajduje się wewnątrz ściany, więc drzwi chowają się do jej środka. Dzięki temu rozwiązaniu można zagospodarować przestrzeń wokół drzwi, a drzwi są widziane tylko wtedy, kiedy są zamknięte. Oprócz zwiększenia przestrzeni użytkowej, jest to rozwiązanie bardzo estetyczne.
Do wad drzwi przesuwnych chowanych należy to, że ewentualna awaria prowadnicy jest bardzo trudna do naprawiania i może wymagać zdobycia dostępu do niej poprzez kucie ściany. Dlatego jeśli zdecydujesz się na ten sposób montażu, to wybierz drzwi wysokiej jakości, abyś miał pewność, że krótko po remoncie będzie musiał podjąć duże prace ponownie.

Wady drzwi przesuwnych

Dużo zostało powiedziane o zaletach drzwi przesuwnych, ale trzeba też powiedzieć, że mają one także pewne wady. Skrzydło lub też skrzydła drzwi nie mogą bezpośrednio przylegać do ściany, ponieważ wtedy by się o nią ocierały i psuły. To z kolei zmniejsza izolację akustyczną, ponieważ pozostają szczeliny.

Nasz salon znajduje się przy ul. Modlińskiej 240b. Sprawdź jak szybko i wygodnie dojechać do nas z LegionowaMarek Ząbek.

Interdecor