Drzwi w łazience – jak ochronić przed wilgocią?

Kupując drzwi przewidujemy, że będą nam długo służyć. Jednak, aby stało się to faktem, trzeba o nie odpowiednio dbać. Niezbędna jest odpowiednia impregnacja, naoliwienie zawiasów czy regulacja. Trzeba te czynności co jakiś czas robić, aby drzwi się nie popsuły. Jednymi z najbardziej narażonych na przedwczesne niszczenie są drzwi do łazienki.

 

Jeżeli chcesz poznać naszą ofertę, przyjdź do naszego salonu przy ul. Modlińskiej 240b. Sprawdź, jak dojechać do nas z Legionowe -> Drzwi Legionowo.

 

Dlaczego drzwi łazienkowe są bardziej niż inne narażone na niszczenie? Odpowiedź jest bardzo prosta. W łazience zbiera się najwięcej wilgoci. Ona z kolei wnika w drewno i inne materiały, z jakich robione są drzwi. Powoduje tym samym puchnienie i wybrzuszanie się w niektórych miejscach. W efekcie drzwi są nieestetyczne, czasem się nie domykają, a czasem mogą zacząć pleśnieć – w tej sytuacji drzwi trzeba wyrzucić jak najszybciej, aby pleść nie przechodziła np. na ściany. Oprócz samego skrzydła, na niesprzyjające działanie wilgoci narażona jest też ościeżnica, która jest przecież integralną częścią drzwi.

 

Odpowiednie zabezpieczenie zaczyna się już od montażu. Kiedy zamontujesz ościeżnicę, zabezpiecz dolną krawędź silikonem. Dzięki temu rozchlapana na podłodze woda nie będzie wsiąkała w drewno lub płytę, z której zrobione są drzwi. Skrzydło drzwiowe nigdy nie powinno dotykać bezpośrednio podłoża, ponieważ utrudnia to otwieranie i niszczy podłogę. Kilka milimetrów prześwitu zapewni odpowiednią izolację przed bezpośrednim kontaktem z woda na podłodze.

Kolejnym krokiem jest odpowiednia pielęgnacja drzwi. Jeżeli chcesz umyć drzwi, korzystaj wyłącznie z przeznaczonych do tego środków. Na przykład, jeśli użyjesz do drzwi z okleiną środków nabłyszczających, które są tłuste, spowoduje to trwałe uszkodzenie okleiny, której wymiana zazwyczaj mija się z celem. Uszkodzenie tej warstwy otwiera drogę wilgoci do wnikania w głębsze warstwy drzwi. Dlatego należy też uważać na mechaniczne uszkodzenia takie jak zadrapania, uderzenia, które odkształcają strukturę.

Do mycia drzwi powinno używać się szczoteczki z delikatnego włosia, którą możemy ściągnąć kurz, lub odkurzacz z miękką końcówką, która nie uszkodzi drzwi. Na mocniejsze zabrudzenia zazwyczaj wystarczy bawełniana szmatka nasączona wodą.

Warto sprawdzić też instrukcję załączoną do drzwi. W niej zawarte są informacje na temat odpowiedniej pielęgnacji i montażu.

Negatywnie na drzwi wpływają też duże wahania temperatur. Należy zatem dbać o to, aby w domu była mniej więcej stała temperatura.

 

Chcesz poznasz ofertę naszych drzwi? Przyjedź do naszego salonu przy ul. Modlińskiej 240b. Zobacz, jak dojechać do nas z Marek -> Drzwi Marki.

Interdecor