Drzwi zewnętrzne – drewno sosnowe czy dębowe?

Podejmując się zadania zakupu drzwi wejściowych staje się przed podstawowym dylematem: jaki surowiec wybrać? Klasyczną sosnę czy wytrzymały dąb? W internecie można znaleźć wiele opinii, sprzecznych ze sobą rad i wypowiedzi powielających różne utarte przekonania. Jak jest naprawdę? Jako specjaliści od drzwi wskażemy Wam zalety i wady obu tych rozwiązań, lecz ostateczny wybór będzie należeć do Was.

Drzwi sosnowe

Za drzwiami sosnowymi przede wszystkim przemawia cena, która nie jest zbyt wygórowana. Dzieje się się tak ze względu na dostępność tego surowca i jego łatwość w obróbce. Gęstość drewna wykorzystywanego w drzwiach sosnowych na ogół nie przekracza bowiem 470 kg/​m3. Natomiast jako drzewo, sosna nie potrzebuje wyszukanej gleba i szybko rośnie. Jej kolor rozświetli pomieszczenie i optycznie je powiększy. Jeśli jednak kogoś nie przekonuje jasny odcień tego drewna, to nie musi się martwić, gdyż drzwi sosnowe bardzo łatwo pokryć różnymi rodzajami kryjących lakierów.

Sosnowe drzwi idealnie pasują do wnętrz minimalistycznych i utrzymanych w stylu skandynawskim, w którym dominuje ten gatunek drewna. Ideałem stylu skandynawskiego byłoby pozostawienie drzwi w surowej formie, najbardziej zbliżonej do natury. Niestety w przypadku drzwi zewnętrznych taka praktyka sprawi, że warunki atmosferyczne szybko zniszczą drzwi. W przypadku drewna sosnowego szczególnym zagrożeniem jest możliwość wystąpienia zgnilizny lub wycieku żywicy. Niestety sojusznikiem drzwi sosnowych nie jest ani wilgoć i deszcz, ani wysokie temperatury.

Drzwi dębowe

Dąb w ujęciu drzwi zewnętrznych rozumiany jest jako synonim nie tylko dostojeństwa i elegancji, ale także wytrzymałości i trwałości. Wystarczy spojrzeć na minimalną wykorzystywaną gęstość drewna dębowego, która wynosi 650 kg/m3. To prawie o 200 kg/m3 więcej niż w przypadku typowej maksymalnej gęstości drewna sosnowego. Daje nam to gwarancję solidnych i mocnych drzwi. Niestety w ślad za trwałością idzie cena, która jest dużo wyższa w stosunku do drzwi sosnowych. Nowoczesne metody klejenia, obróbki i zabezpieczenia drewna sprawiają, że nie trzeba się martwić o wypaczenia lub zniekształcenie drzwi pod wpływem wilgoci. Dodatkowym atutem drzwi dębowych jest ich zwiększona dźwiękoszczelność, w porównaniu drzwiami sosnowymi. Ma na to wpływ większa gęstość tego drewna.

Dębowe drewno zawiera w sobie garbniki, które mogą być postrzegane zarówno jako zaleta jak i jako wada drzwi. Garbniki to związki chemiczne, które drzewo wytwarza naturalnie w trakcie rośnięcia. Pomaga ono w ochronie drewna przed działaniem grzybów i owadów. Dzięki nim mało prawdopodobne jest wystąpienie pleśni w drzwiach. Negatywne działanie garbników ujawnia się po upływie lat i związane jest z ich ciemnieniem i pojawianiem drobnych pęknięć. Choć dodaje to rustykalnego charakteru i świetnie nadaje się do domów jednorodzinnych, to nie każdemu to musi się podobać. Ciemnieniu drewna można zapobiec korzystając z lakierów podkładowych.

Pozostałe czynniki przy wyborze drzwi

Kupując drewniane drzwi warto uwzględnić także inne elementy. Warto poprosić o techniczny rysunek przekroju drzwi, aby upewnić się, że wewnątrz są równie solidne, jak prezentują się na zewnątrz. Takie rysunki można często znaleźć w katalogach producentów przy konkretnym modelu lub ogólne dla całej serii. Jakość drzwi nie zależy jedynie od surowca. Duży wpływ na ich trwałość ma również jego wykonanie, zastosowane technologie i dbałość o szczegóły. Tym ważniejsze jest więc, aby korzystać jedynie z drzwi zaufanych producentów z dużym doświadczeniem. Nie można pominąć dokładnego przeanalizowania użytych w produkcji lakierów, bejc i różnych zabezpieczeń. Jeśli decydujecie się na drzwi klejone, to zwróćcie również uwagę na wykorzystane kleje.

Przyjdź do naszego salonu drzwi w Warszawie Białołęce, a nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania dotyczące drzwi i rozwieją każde wątpliwości. Ich wiedza i doświadczenie stroją przed Tobą otworem, a na miejscu będziesz mógł porównać różne rodzaje drzwi i zobaczyć je w ciekawych aranżacjach.


Nasz salon znajduje się przy ul. Modlińskiej 240b. Sprawdź jak szybko i wygodnie dojechać do nas z LegionowaMarek Ząbek.

Interdecor