Ekologiczne drzwi

Coraz większe znaczenie przy wyborze urządzeń, jedzenia, ubrania, a nawet budowania domu odgrywają kwestie ekologiczne. Chcemy żyć w zgodzie z naturą i minimalizować wytwarzanie śmieci oraz emisji dwutlenku węgla. Dlaczego więc nie kierować się tym przy wyborze drzwi?
W tym, jak i w wielu innych przypadkach, okazuje się, że choć to teraz najwięcej mówi się o ekologii, to najlepsze rozwiązania stosowali nasi przodkowie. Najekologiczniejszym wyborem są drzwi drewniane. Dlaczego?

Najczęściej wybierane przez konsumentów drzwi to te wytwarzane z płyty PCV lub płyty wiórowej. Do ich produkcji używa się różnych klei, substancji chemicznych, które wykazują się dużą szkodliwością dla natury. Ich największą wadą jest niezdatność do poddania się recyclingowi. Jedynie niecały jeden procent tego rodzaju drzwi jest przetwarzany na nowe produkty. Wspomniane materiały, które wykorzystano do produkcji płyt PCV i wiórowych nie ulegają także procesowi rozkładu. Pozornie może to brzmieć jako ich atut i oznaka, że są bardzo wytrzymałe, nie jest to jednak prawda. Drzwi tego typu szybko się deformują, a przywrócenie ich do oryginalnego kształtu jest niemożliwe. Dlatego najczęściej po kilku latach lądują w śmietniku, ponieważ użyte w nich kleje nie pozwalają na użycie tych drzwi na opał.

Drzwi drewniane są wytwarzane z naturalnego materiału, który jest w 100% biodegradowalny. Do ich produkcji używa się certyfikowanego drewna, które jest pozyskiwane w zgodzie z zasadami Dobrej Gospodarki Leśnej. W ich ramach wycince są poddawane wyselekcjonowane drzewa z zachowaniem środowiska leśnego w harmonii. Z kolei w miejscu wyciętych drzew sadzone są nowe. Tym samym nie naraża się lasu na szkody. Należy jednak pamiętać, że aby nie zmarnować potencjału ekologicznego, jaki mają w sobie drewniane drzwi, należy używać odpowiednich wodnych lakierów, które mają najmniejszy wskaźnik szkodliwości.

Dodatkową zaletą drzwi drewnianych jest ilość zużytej energii do produkcji, a co za tym idzie emisji CO2. W przypadku wspomnianych drzwi z płyt PCV i wiórowych współczynnik wytwarzania gazów cieplarnianych podczas produkcji jest znacznie wyższy, niż w przypadku drzwi z naturalnych surowców. Drzewo podczas dorastania do momentu ścięcia, wytwarza bardzo dużo tlenu i pochłania CO2, jest więc idealnym materiałem.

Kolejnym ekologicznym plusem drzwi drewnianych są ich duże właściwości izolacyjne. To przez drzwi i okna ucieka najwięcej ciepła z domu. Skrzydło drzwiowe o grubości 90mm skutecznie jednak zatrzyma temperaturę w domu. Tym samym będzie można zużyć znacznie mniej opału i energii do ogrzania mieszkania. Rozwiązanie to jest korzystne nie tylko dla przyrody, ale także dla portfela. Nie można również zapomnieć, że jest to także skuteczna izolacja przed hałasami z zewnątrz.

Drzwi drewniane to rozwiązanie ekologiczne, dzięki któremu zadbasz o naturę i swoją rodzinę.

Nasz salon znajduje się przy ul. Modlińskiej 240b. Sprawdź jak szybko i wygodnie dojechać do nas z LegionowaMarek Ząbek.

Interdecor