Jak dobrać drzwi do łazienki?

Odpowiedni wybór drzwi do łazienki jest bardzo ważny. Trzeba je odpowiednio dopasować do koloru i stylu płytek, aby nie psuły kompozycji. Jednak nie na tym koniec zastanawiania się nad wyborem. Trzeba przemyśleć wybór materiału, z którego są zrobione, i ich konstrukcję.

 

Kolorystyka

Ta sprawa jest zawsze bardzo indywidualna. Wszystko zależy od koloru płytek, jakie są położone w łazience. Najczęściej są to jednak następujące barwy: biały, niebieski i coraz częściej czarny. Najlepszym rozwiązaniem jest dobranie drzwi tak, aby były jednolite z kolorami ścian. Jeżeli jednak szukasz drzwi na już, bo na przykład przygotowujesz mieszkanie na wynajem, to idealnie sprawdzi się biały. Jest on bardzo uniwersalny i dobrze komponuje się z większością kolorów łazienkowych. Co jednak jeśli drzwi komponują się kolorystycznie z jednym pomieszczeniem, ale z drugiej strony burzą harmonię? W takim przypadku dobrze jest skorzystać z drzwi białych, które można z łatwością przemalować w barwy, które będą z jednej strony pasować do łazienki, a z drugiej do pomieszczenia, z którego się do niej wchodzi.

 

Okna

Wiele osób zadaje pytanie „Po co wstawiać okna do drzwi łazienkowych?” Oczywiście nie wstawia się okien z przezroczystym szkłem, ale mlecznym. Dodatkowo niewielkich rozmiarów. Jest to często niezbędne rozwiązanie dla wielu mieszkań. Łazienki niejednokrotnie pozbawione są okien w ścianach, a jeśli jednak są, to bardzo małe. Oświetlenie w łazience jest więc bardzo małe. Warto wprowadzić w takich przypadkach drzwi z małymi elementami szkła mlecznego, co rozjaśni pomieszczenie.

 

Otwory wentylacyjne

Kolejnym elementem, który zastanawiał niejedną osobę, są otwory w dolnej części skrzydła drzwi. Ich obecność jest niezbędna. Wróćmy do tego, że łazienki pozbawione są często okien, przez co ograniczona jest tam migracja powietrza. W miejscu, gdzie używa się tyle wody, gromadzi się dużo wilgoci, która prowadzi do rozwijania się pleśni na ścianach, a także do łuszczenia i pękania farby na suficie. Dlatego niezbędne jest zapewnienie możliwie jak największej wentylacji powietrza. Te otwory jeszcze ważniejszą rolę odgrywają, kiedy w łazience jest zamontowany piec gazowy. Podczas awarii osoba w łazience nie zatruje się ulatniającym gazem tak szybko, jakby miało to miejsce w pomieszczeniu bez wentylacji i ma większe szanse na zareagowanie na awarię. Otwory wentylacyjne można podzielić na cztery grupy:

- Kratka wentylacyjna – umieszczona w dolnej części drzwi zazwyczaj ma rozmiar 220cm², zapewniający bardzo dobrą wentylację, ponieważ jest to rozmiar przewidziany przez prawo budowlane, kiedy posiada się piec gazowy.

- Tuleje – są to wszystkim dobrze znane otwory w kształcie kółek.

- Szczeliny – to rozwiązanie dla osób, które nie chcą, aby wentylacja była zbyt widoczna. Przybiera ona formę długiego wcięcia u dołu drzwi, które nie rzuca się w oczy.

- Podcięcia – wycięta w dolnej krawędzi drzwi szczelina, która zapewnia dobry przepływ powietrza, a także estetyczny wygląd.

 

Zamek do drzwi

Zamek do drzwi łazienkowych powinien dawać poczucie prywatności osobie wewnątrz. Po co więc możliwość otworzenia go z zewnątrz? Łazienka to miejsce, w którym łatwo się poślizgnąć lub narazić na inny wypadek. Ważne więc, aby móc dostać się do środka i pomóc osobie wewnątrz.

 

Wymagania prawne

Prawo budowlane określa nie tylko minimalny rozmiar wentylacji, ale także najmniejsze możliwe wymiary drzwi łazienkowych, które wynoszą 80cm szerokości na 200cm wysokości. Warto o tym pamiętać, kiedy projektuje się rozkład swojego domu.

Nasz salon znajduje się przy ul. Modlińskiej 240b. Sprawdź jak szybko i wygodnie dojechać do nas z LegionowaMarek Ząbek.

Interdecor