Konserwacja drzwi zewnętrznych

Każda rzecz potrzebuje zabiegów konserwatorskich, aby utrzymać swoją sprawność na dłużej. Drzwi zewnętrzne nie potrzebują częstych i skomplikowanych prac, ale zaleca się przynajmniej raz w roku zadbać o ich stan. Dzięki temu drzwi posłużą Ci znacznie dłużej, a Ty nie będziesz musiał dużo wydawać na nowe drzwi.

Zabiegi konserwatorskie będą się różnić od siebie w zależności od typu drzwi, który mamy w swoim domu.

 

Konserwacja zawiasów

Zawiasy, choć są niewielkim elementem, to jednak bardzo ważnym. Łączą skrzydło drzwi z ościeżnicą i odpowiadają za płynne i lekkie otwieranie oraz zamykanie. Drzwi zewnętrzne w ciągu dnia otwierane są zazwyczaj kilkanaście razy. Jest to więc bardzo eksploatowany mechanizm. Krzywe zamontowanie, złe osadzenie lub popsucie się zawiasów może powodować psucie się drzwi i podłogi, a także złą izolację termiczną i akustyczną.

Dbanie o zawiasy nie jest sprawą skomplikowaną. W przypadku zawiasów nawierzchniowych zabiegi konserwatorskie należy przeprowadzać kilka razy do roku. Dlaczego? Zawiasy dla lekkości poruszania są nasmarowane olejem, który ułatwia poruszanie się skrzydeł drzwi. Kurz, który opada na ten element mocno przywiera do zawiasu i obniża działanie oleju. Dlatego należy oczyszczać zawiasy z zanieczyszczeń. Można to zrobić za pomocą mokrej szmatki.

W lepszej sytuacji są drzwi z zawiasami ukrytymi. Są one odizolowane od kurzu, w związku z tym nie trzeba się o nie martwić i nie ulegają one tak szybkiemu psuciu.

Następny zabieg, jakiemu należy poddać zawiasy to naoliwianie. Tę czynność należy przeprowadzić przynajmniej raz w roku. Do tego celu należy użyć specjalnego smaru. Podczas robienia tego pamiętaj, żeby nie naruszyć powłoki antykorozyjnej zawiasów. W przeciwnym wypadku mogą one szybciej zacząć rdzewieć.

 

Mycie drzwi

Drzwi są pierwszą rzeczą, jaką widzą goście. Ich prezencja dlatego powinna być nienaganna. Sposób czyszczenia jest zależny od materiału, z którego są wykonane i środków, jakimi są pokryte. W celu nieuszkodzenia powłoki należy nie używać mocnych detergentów. Mogą one zniszczyć warstwę ochronną, co z kolei prowadzi do psucia się skrzydła drzwiowego. Najlepsze do tego celu są szmatki nasączone wodą lub delikatnym detergentem. Dlatego nie należy doprowadzać do stanu, w którym drzwi są bardzo brudne. Wyczyszczenie będzie znacznie trudniejsze i może spowodować naruszenie struktury drzwi.

Regularne dbanie o drzwi powstrzyma żółknienie białych elementów, zabezpieczy przed zarysowaniami i powstrzyma negatywne działanie pogody. Nie dotyczy to oczywiście elementów takich jak uchwyty, pochwyty, dekory itp. Należy je zaimpregnować zgodnie z zaleceniem producenta, aby je uodpornić na niszczenie.

Drzwi drewniane zawsze należy pokryć warstwą ochronną taką jak lakier lub bejca. Tutaj zwykłe czyszczenie może być niewystarczające. Przynajmniej raz w roku należy umyć je za pomocą specjalnego mleczka, które wydobędzie z nich osadzone zanieczyszczenia. Dodatkowo dla pełnej konserwacji trzeba co kilka lat nanieść na nie warstwę lazuru wodorozcieńczalnego lub farby kryjącej wodorozcieńczalnej.

 

Znajdź drzwi dopasowane do Ciebie w naszym salonie przy ulicy Modlińskiej 240b.

Nasz salon znajduje się przy ul. Modlińskiej 240b. Sprawdź jak szybko i wygodnie dojechać do nas z LegionowaMarek Ząbek.

Interdecor