Montaż drzwi – z czym to jeść?

Od czego należy zacząć przygotowania do montażu drzwi? Jakie elementy potrzebne są do jego wykonania? Czy osoba niedoświadczona poradzi sobie z własnoręcznym montażem?

Podczas planowania montażu należy wziąć pod uwagę jakiego typu drzwi chcemy zamontować. Czy mają to być drzwi wewnętrzne, zewnętrzne czy wejściowe? Od tego zależy nie tylko budowa i typ samych drzwi, ale także rodzaj ościeżnicy potrzebnej do montażu. Pod uwagę bierzemy także grubość naszego muru lub ściany, to także jest konieczne do wyboru ościeżnicy. Zazwyczaj kupując drzwi w sklepie mamy w zestawie wszystkie potrzebne nam do montażu elementy, jeżeli zamówienie na drzwi zostało złożone u stolarza to prawdopodobnie niektóre z nich będzie trzeba dokupić w sklepie, jeżeli nie zostały przygotowane zawczasu przez osobę przygotowującą nasz projekt.

Nasz montaż zaczniemy od przygotowania ościeżnicy.
Ościeżnica to specjalna rama osadzona w wewnętrznej krawędzi otworu okiennego lub drzwiowego. To właśnie na niej będziemy montować nasze drzwi lub okna.

Warto pamiętać, że ościeżnica jest często nazywana framugą, takie nazewnictwo jest jednak błędne, ponieważ są to jednak w zupełności dwa różne elementy.

Jeżeli wybieramy nową ościeżnicę do obecnych już drzwi to należy zwrócić uwagę nie tylko na jej wymiary, ale także na wykorzystany materiał i dokładny kolor. Niekiedy zdarza się, że ościeżnica jest od razu złożona w zestawie, najczęściej jednak w zestawie jest w trzech częściach. W takim wypadku należy złożyć ją za pomocą znajdujących się w zestawie elementów montażowych, warto także zmienić

Po zmierzeniu grubości ściany i dopasowaniu ościeżnicy należy ustabilizować ją za pomocą drewnianych klinów.

W tym momencie mamy ostatnią szansę na naniesienie poprawek, dlatego należy dokładnie sprawdzić jej pion i poziom oraz wprowadzić ewentualne korekty przed rozpoczęciem piankowania.
Kolejny krok to umieszczenie specjalnych rozpórek w ościeżnicy, które zagwarantują nam, że nie zostaną one wypaczone w trakcie pęcznienia pianki. Następnie wypełniamy pianką puste miejsce między ościeżnicą a murem, pamiętajcie tylko, że przez następne 10-15 minut będzie się ona jeszcze rozrastać, dlatego nie należy przesadzać z jej ilością. Jej wystające elementy następnie usuwamy za pomocą noża, robimy to jednak dopiero po jej całkowitym wyschnięciu.
Pozostaje tylko zamocować listwy maskujące wokół ościeżnic – najczęściej korzysta się przy tym z kleju montażowego.
Dzięki temu nasze nowe drzwi po zamontowaniu będą wyglądały schludnie a łączenie między ościeżnicą a murem pozostanie ukryte.

Ostatnim etapem montażu drzwi jest zawieszenie samego skrzydła, trzeba to zrobić dopiero po wyschnięciu pianki i usunięciu rozpórek. Należy jeszcze upewnić się, czy skrzydło, które chcemy zamontować nie jest za długie.

Jeżeli są, to należy je odpowiednio skrócić – nie jest to jednak wskazane przy drzwiach z dolnym otworem wentylacyjnym, ponieważ może to ograniczyć przepływ powietrza.

Po wstawieniu skrzydła w zawiasy, konieczne jest wyregulowanie wysokości. Do tego celu wykorzystujemy klucz imbusowy i śrubokręt, dokręcając i odkręcając ustawiamy pozycję zawiasu i korygujemy wysokość zawieszenia skrzydeł.

Pozostaje jeszcze sprawdzić, czy po zamontowaniu nasze drzwi nie zamykają lub nie otwierają się samoistnie. W przypadku takiej sytuacji należy powtórzyć regulację zawiasów

Na koniec w drzwiach montujemy klamkę. Większość elementów potrzebnych do jej zamontowania powinna znaleźć się w zestawie. Każde drzwi mają przygotowany wcześniej otwór i gniazdo na mechanizm zamykający, wystarczy umieścić w tych miejscach odpowiednie elementy.

Pamiętajmy jednak o wcześniejszym przyłożeniu lub przykręceniu rozetki zanim na trzpienie nałożymy nasze klamki.

Jeżeli wykonywany jest generalny remont to montaż drzwi najlepiej rozpocząć po zakończeniu wszystkich prac remontowych, aby uniknąć ich zniszczenia. W przypadku posadzki należy wpierw zamontować drzwi przed rozpoczęciem jej lakierowania.

Przypominamy także o istniejących zasadach bezpieczeństwa. W przypadku niewielkich pomieszczeń (garderoba, toaleta, schowek) koniecznym jest, aby drzwi otwierały się na zewnątrz. Robi się to nie tylko dla wygody użytkowania, ale także ze względu na bezpieczeństwo osoby przebywającej w środku. Dzięki temu łatwiej jest dostać się do środka w momencie, gdy osoba znajdująca się w pomieszczeniu utraciła przytomność lub sama nie może wyjść.

Cały proces montażu drzwi nie jest szczególnie skomplikowany, wymaga jednak precyzji, czasu i odrobiny doświadczenia z montażem. Nie każdy jednak ma czas i chęć na podjęcie się takiego zabiegu na własną rękę, dlatego firma Interdecor zapewnia klientom profesjonalny montaż produktów. Nasi wykwalifikowani pracownicy posiadają wieloletnie doświadczenie w montażu drzwi, dzięki nam nie będziecie musieli zawracać sobie głowy montażem i oszczędzicie sobie jego trudów.

Przy wyborze opcji montażu zapewniamy dwuletnią gwarancję oraz transport produktów do domu gratis.
Zapraszamy do samodzielnego montażu lub skorzystania z naszej oferty.

Nasz salon znajduje się przy ul. Modlińskiej 240b. Sprawdź jak szybko i wygodnie dojechać do nas z LegionowaMarek Ząbek.

Interdecor