Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi?

Kupno drzwi wydaje się prostą prosta sprawą, ale tylko do momentu, w którym pojawiamy się w sklepie. Czym się różnią drzwi przylgowe od bezprzylgowych? W tym artykule odnajdziesz wyjaśnienie podstawowych definicji, które musisz znać podczas projektowania swojego domu lub mieszkania.

Choć drzwi montuje się dopiero w końcowych etapach budowy i generalnego remontu, bo już po położeniu podłogi, mniej więcej w tym samym czasie co montowanie szafek, to już na samym początku należy zaplanować ich rozmieszczenie i działanie. Podstawową rzeczą jest ustalenie, czy drzwi mają się otwierać na prawo czy na lewo. Podczas podejmowania tej decyzji należy rozważyć kilka rzeczy. Przede wszystkim, czy mieszkańcy są w większość prawo czy leworęczni. Po drugie, otwieranie w którą stronę będzie praktyczniejsze, biorąc pod uwagę rozkład mieszkania.

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe
Drzwi przylgowe wyróżniają się na tle opasek, ponieważ wystają poza nie. W przeciwieństwie drzwi bezprzylgowe są zlicowane z opaskami, czyli stanowią jedną linię. Ta druga opcja jest coraz częściej wybierana ze względu na obecne trendy estetyczne, w których drzwi mają zazwyczaj spajać się w jedną całość ze ścianą. Drzwi bezprzylgowe zazwyczaj ustawia się tak, aby były zwrócone zlicowaniem w stronę wchodzącego do pokoju, a nie wychodzącego.

Drzwi do salonu, łazienki, kuchni, sypialni – czy to istotna różnica?
Bardzo ważne jest, aby dobrać odpowiednie drzwi do pomieszczenia. Jest to wymagane ze względu na ich właściwości. W sypialni nikt nie chce, aby wpadało do niej światło z pomieszczenia obok albo było słychać innych mieszkańców, kiedy chce się spać. Dlatego drzwi do tego pomieszczenia bardziej wyciszają dźwięki, a jeśli posiadają jakąś szybę, to bardzo matową, aby nie przepuszczać zbyt dużej ilości światła. Drzwi od łazienki koniecznie potrzebują wentylacji u dołu, ponieważ zapobiega to zbieraniu się nadmiernej wilgoci. Salon wymaga dobrego oświetlenia, dlatego jeżeli ktoś decyduje się na drzwi w tym pomieszczeniu, powinien zadbać o to, aby były wyposażone w szyby.

Indywidualna stylizacja czy narzucony design?
Producenci drzwi dają nam obecnie wiele możliwości przy wyborze drzwi. Drzwi foliowane to to gotowy design, który od razu możesz montować w futrynę. Drzwi malowane to również gotowy produkt, ale taki, który w przyszłości można przerobić, na przykład przemalować. Drzwi foliowane również można przerobić, ale trzeba pamiętać o zakupieniu specjalistycznej farby, na przykład alkidowej. Kolejnym rozwiązaniem są drzwi pokryte gruntem. Ten rodzaj jest dostosowany do zaaranżowania designu samemu, wystarczy je pomalować.

Interdecor