Proces produkcji drzwi - jak i z czego powstają

Drzwi to prawdziwa wizytówka naszego mieszkania. Mogą zachęcać gości do wejścia lub wręcz przeciwnie – odstraszać ich. To w jaki sposób chcemy wpłynąć nimi na otoczenie zależy tylko i wyłącznie od nas. Istnieje jednak powszechne przekonanie, że drzwi drewniane o wiele bardziej zachęcają do wejścia niż drzwi antywłamaniowe, lub drzwi pokryte stalową lub aluminiową blachą. Chodzi nie tylko o same walory estetyczne, ale także o tradycyjny obraz wiejskiego domku, który przychodzi nam do głowy kiedy myślimy o drzwiach z drewna.

Jak w takim razie wygląda proces tworzenia drewnianych drzwi, które nadają granicę naszej prywatności i pozwalają nam trzaskać czymś w gniewie?

Drzewa, specjalnie przeznaczone na wycinkę pod stworzenie drzwi zostają przewiezione do fabryki. W niej wytwarzana jest na początku sklejka, która jest istotnym elementem całości. Najpierw przewiezione kłody traktuje się gorącą parą, dzięki temu kora drzewa zostaje zmiękczona a w zimie zmarzłe pnie zostają rozmrożone.
Po rozgrzaniu przystępuje się do ustawienia pni w kolejce do usunięcia kory. Operator laserowego urządzenia, pozwalającego na dużą precyzję przy wycinaniu ustawia kłodę na korowarce, dzięki temu jak najmniej drewna pójdzie na straty razem z korą oraz odkorowana kłoda nabierze kształtu idealnego walca.

Kolejnym krokiem w procesie produkcji drzwi jest cięcie. Kłoda zostaje nałożona na specjalną rolkę, która zaczyna wirować, następnie nóż odcina wstęgę forniru o grubości 0,6 mm. Fornirem nazywamy cienkie płaty drewna przeznaczone później na okleinę lub obłogę.
Co ciekawe, przeciętnie z jednej kłody wycina się średnio 134 m forniru. Wszystko zależy oczywiście od rozmiarów kłody.
Fornir jest automatycznie odwijany z rolki i cięty bezpośrednio na arkusze, po czym pracownik fabryki układa je na stos arkuszy o identycznym układzie słojów. Kolejnym etapem jest cięcie stosu na pasy pozbawione skaz. Najczęściej robi to pracownik fabryki za pomocą specjalnego noża z laserowym celownikiem.

Następnie skleja się pasy forniru, te które przeznaczone są na widoczną (zewnętrzną) część okleiny układa się tak, aby słoje na jednym pasie były lustrzanym odbiciem drugiego. Natomiast do arkuszy wewnętrznych, których nie widać używa się nieco brzydszych kawałków, które zostały odcięte wcześniej.
Sama sklejkowa okleina drzwi zostaje zrobiona z kilku warstw forniru, najczęściej jest ich 3. Wewnętrzny arkusz smarowany jest klejem z obu stron i wkładany pomiędzy arkusze zewnętrzne. Po ich sklejeniu płyty trafiają pod specjalną prasę, która za pomocą wysokiej temperatury (100 stopni Celsjusza) utwardza klej w przeciągu półtorej minuty.
Dzięki temu zabiegowi z 3 arkuszy forniru otrzymujemy jedną płytę. Na tym etapie pozostaje jeszcze oszlifowanie powstałej płyty.

W innej fabryce tworzone są skrzydła drzwi. Drewniane listwy skleja się aby stworzyć wypełnienie, a następnie doklejona zostaje do nich sosnowa rama. Ponownie utwardza się klej za pomocą prasy, która dociska skrzydło. Tym razem jednak, zamiast wysokiej temperatury prasa używa mikrofal.
Kiedy skrzydło jest już sklejone następuje jego szlifowanie i kalibrowanie. Po każdej stronie drzwi przykleja się arkusz sklejki, a następnie cały stos drzwi na pół godziny trafia pod prasę.
Kiedy klej zwiąże drzwi na stałe i zaschnie zostają one wysłane do następnego działu. Tam zostają przycięte do odpowiednich rozmiarów. Specjalna automatyczna frezarka frezuje zagłębienia na zawiasy, inna następnie wycina otwór na klamkę.

Etap wykończenia jest już niezwykle krótki. Drzwi są szlifowane, bejcowane, impregnowane, szlifowane po raz kolejny i na koniec pokrywane lakierem. Dzięki postępowi technologicznemu, ten proces, który zajmował rzemieślnikom tygodnie teraz trwa bardzo krótko. Warto podkreślić, że sklejkę na okleinę produkuje się z 15 różnych gatunków drewna.

Zaznaczamy jednak, że nie wszystkie rodzaje drzwi tworzy się w ten sam sposób. Drzwi drzwiom nierówne, tak samo jak ich proces produkcji. Inaczej będą produkowane drzwi drewniane wejściowe, a inaczej drzwi drewniane wewnętrzne. Podobna zasada dotyczy drzwi antywłamaniowych , drzwi do łazienek i bram.
Jeżeli nie jesteście pewni jakie drzwi będą pasować do Waszego mieszkania lub domu, albo jeśli macie pytania odnośnie wyprodukowanych drzwi dla naszego sklepu to zachęcamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Nasz salon znajduje się przy ul. Modlińskiej 240b. Sprawdź jak szybko i wygodnie dojechać do nas z LegionowaMarek Ząbek.

Interdecor