Progi do drzwi zewnętrznych

W dzisiejszym budownictwie kładzie się duży nacisk na ekologię. Przyjazne środowisku materiały budowane, alternatywne źródła energii, ergonomiczny rozkład pomieszczeń. Najistotniejszą rzeczą przy ekologicznym budynku jest izolacja termiczna. Jeżeli jest dobrze wykonana, to ucieka mniej ciepła i mniej energii trzeba zużyć, aby utrzymać właściwą temperaturę. Takie domy, nazywane także pasywnymi potrafią doprowadzić do tego, że dom nie wymaga prawie w ogóle korzystania z kaloryferów lub innych form grzania. Jest niemal ogrzewany wyłącznie poprzez temperaturę, jaką emitują ciała mieszkańców i urządzenia codziennego użytku.

Najwięcej temperatury ucieka poprzez elementy, które są ruchome w konstrukcji: okna i drzwi. Ich zadaniem jest wentylacja wnętrz. Powinno jednak dziać się to tylko wtedy, kiedy chcesz. Szczelność okien i drzwi jest absolutnie niezbędna do utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach zimą.

 

Jak zadbać o szczelność drzwi?

 

Po pierwsze powinny być dobrze wymierzone w stosunku do futryny. Nierówności sprawiają, że skrzydło drzwiowe nie przylega odpowiednio do opaski drzwiowej. Tym samym powstają szczeliny, przez które ucieka ciepło i wchodzi zimno. Elementem, na który jednak nie zawsze zwraca się uwagę jest próg. Jego rola jest bardzo ważna, bo to on stanowi największa barierę dla chłodu z dworu. Do wyboru mamy kilka rodzajów progów: PCV, drewniane i metalowe.

 

Próg PCV

Jest to najtańsza opcja, dlatego jest bardzo często wybierany przez konsumentów. Umiarkowanie utrzymuje temperaturę, lecz poza tym nie ma zbyt wielu zalet. Nie jest zbyt odporny na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, dlatego po niedługim czasie użytkowania może się odkształcać i wymagać wymiany. Dodatkowo ma słabe właściwości izolacji akustycznej.

 

Próg drewniany

Jest to według wielu najestetyczniejsze rozwiązanie. Drewniane progi bardzo dobrze komponują się z drzwiami, tworząc z nimi jedną całość, w szczególności, kiedy drzwi także są drewniane. Stanowią też bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną. Do jego wad należy natomiast cena. Drewno zawsze jest drogim materiałem i tak też dzieje się w przypadku progów. Kolejnym minusem drewnianego progu jest jego wytrzymałość. Drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem do budowy, ale bardzo łatwo ściernym. Aby utrzymać taki próg w dobrej kondycji trzeba regularnie konserwować go za pomocą specjalnych preparatów, aby nie naciągał wilgocią i się nie odkształcał. Dodatkowo częste stawanie na nim może wyraźnie odznaczyć się na jego konstrukcji, co już wymaga kupna nowego progu.

 

Próg metalowy - aluminiowy

Jest to najczęściej zalecany przez producentów próg. Nie posiada estetycznych wartości wykonania z drewna, ale jego funkcjonalność jest znacznie większa. Jest bardzo wytrzymały na uszkodzenia i ścieranie. Dodatkowo posiada duże właściwości izolacji akustycznej.

Pod znakiem pytania pozostaje jego skuteczność pod kątem izolacji termicznej. Wszyscy doskonale wiedzą, że metal bardzo dobrze przewodzi ciepło, a nie izoluje. Aby to zmienić istnieje specjalny sposób ciepłego montażu progu. Polega to na dodaniu pod metalowe wykończenie warstwy z purenitu, która jest świetnym izolatorem. Dzięki temu połączeniu otrzymasz bardzo wytrzymały próg, który doskonale będzie izolował Twoje mieszkanie.

Nasz salon znajduje się przy ul. Modlińskiej 240b. Sprawdź jak szybko i wygodnie dojechać do nas z LegionowaMarek Ząbek.

Interdecor