Restaurować, czy kupić nowe – co zrobić ze starymi drzwiami?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, z jakiego materiału są wykonane oraz czy są zniszczone, a jeśli tak, to w jakim stopniu. Przede wszystkim jednak musisz sobie zadać pytanie, czy masz dużo czasu. Choć odnawianie drzwi nie jest czymś bardzo trudnym, to do łatwych też nie należy, a ponadto niektóre z nich mogą wymagać od Ciebie dużo cierpliwości i precyzji.

Najprostsza sprawa wydaje się być z drzwiami z płyty pilśniowej. Aby nadać im nowy wygląd, należy je wyszlifować, a następnie pokryć farbą. Płyta pilśniowa niestety jest jednak o tyle delikatnym materiałem, że nawet delikatna pomyłka przy szlifowaniu może spowodować nieodwracalne i większe zniszczenia, niż przed próbą renowacji. Drzwi tego typu mają też tę przypadłość, że bardzo łatwo łapią wilgoć. Skutkuje to bąblowatymi wybrzuszeniami, których niełatwo się pozbyć. Ponadto odnowienie ich nie gwarantuje zaprzestania pojawiania się nowych oznak wilgotnienia. Restaurowanie drzwi z płyty pilśniowej nie będzie więc raczej dla Ciebie satysfakcjonujące, bo gołym okiem będzie widać, że nie są to drzwi pierwszej świeżości, a poddane renowacji. Dlatego w tym przypadku lepszym wyjściem zakupienie nowych drzwi, oszczędzając tym samym czas i nerwy.

Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się w przypadku drzwi drewnianych, szczególnie kiedy trafiają się takie, po których widać, że niejednego mieszkańca wpuszczały do środka. Tutaj nawet duże zniszczenia można naprawić tak, że nie będzie po nich śladu, lub, co jest w ostatnim czasie bardzo popularne, wyeksponować je i zakonserwować w takim stanie. Należy też pamiętać, że obecność szkodników, takich jak korniki, nie dyskwalifikuje drzwi z użytku. Jeżeli drzwi nie sypią Ci się w rękach, to możesz za pomocą specjalnych płynów i strzykawki zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ich w Twoich drzwiach.

Jeżeli już zdecydowałeś się na odrestaurowanie drewnianych drzwi, musisz zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy: papier ścierny w dużych ilościach i o bardzo zróżnicowanej strukturze, rękawiczki ochronne (nie lekceważ tego elementu), folii oraz kuwety malarskiej, pędzli, farby lub lakieru, specjalne środki do usuwania powierzchni starych, takich jak farby i lakier, specjalistyczna szpachla do powierzchni drewnianych.

Renowację drzwi zawsze należy zacząć od ściągnięcia ich z zawiasów i położenia ich podłodze. Pamiętaj, aby najpierw pod drzwi położyć coś, co zabezpieczy Twoją podłogę przed zniszczeniem od farb, lakierów lub rozpuszczalników. Dobrze jest zdemontować klamkę, aby drzwi leżały prosto, jeszcze lepiej, jeżeli jesteś wyposażony w stojaki, na których możesz położyć drzwi. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań oczyść bardzo dokładnie drzwi z kurzu i powtarzaj tę czynność przed i po każdym kolejnym etapie pracy.

Teraz nadszedł czas na oczyszczenie drzwi ze starej farby. Nanieś przeznaczony do tego środek i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Na koniec za pomocą szpachelki delikatnie usuń pomarszczoną farbę. Na tym etapie można już dostrzec, czy w drzwiach znajdują się szkodniki, jeżeli tak należy użyć specjalnej substancji na korniki i zaaplikować ją w drzwi zgodnie z wytycznymi, znajdującymi się na opakowaniu. Następnym krokiem powinno być zaszpachlowanie ubytków i wgnieceń. Zwróć szczególną uwagę na takie miejsca jak pozostałości po sęku, który wypadł. Po zaschnięciu wszystkie należy przejść do szlifowania drewna. To dość męcząca i czasochłonna praca, ale jej efekty są satysfakcjonującą nagrodą za trud. Na koniec po oczyszczeniu drzwi z pyłu należy nałożyć farbę lub bejcę.

Jak można zauważyć restaurowanie drzwi ma swoje zalety i wady. Kupno nowych drzwi zapewni Ci wysoką jakość i estetyczny wygląd w szybki sposób i bez ryzyka zniszczenia ich, jakie istnieje w przypadku renowacji. Odnowienie drzwi to natomiast wpuszczenie świeżości w przedmiot, który posiada długą historię, ale duże ryzyko zepsucia ich strata czasu, jaki się włożyło w ich długą rekonwalescencję.

Nasz salon znajduje się przy ul. Modlińskiej 240b. Sprawdź jak szybko i wygodnie dojechać do nas z LegionowaMarek Ząbek.

Interdecor