Rodzaje systemów drzwi przesuwnych

W małych pomieszczeniach tak niepozorny element wyposażenia wnętrza, jakim są drzwi potrafi bardzo utrudnić aranżację oraz ustawienie mebli. W miejscach, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy przestrzeni warto spróbować wykorzystać wszelkie rozwiązania, które umożliwią zaoszczędzić odrobinę miejsca. Takim rozwiązaniem jest zastosowanie systemu drzwi przesuwnych, które polecamy nie tylko do ciasnych pokoi.

Oszczędność miejsca zajmowanego przez drzwi

Standardowe drzwi podczas otwierania zabierają dużo miejsca. Im są szersze, tym więcej wolnego obszaru potrzebują. Drzwi przesuwne potrzebują jedynie kawałka wolnej ściany, równego szerokości drzwi, na którą będzie mogła zsuwać się płyta drzwi. Co więcej, technologia drzwi teleskopowych pozwala na zastosowanie naprawdę szerokiego otworu wejścia, przy relatywnie bardzo małej ilości przestrzeni potrzebnej na otwarte drzwi.

Drzwi przesuwne chowane

Najlepszym rozwiązaniem, zarówno pod kątem estetyki, jak i funkcjonalności, będą drzwi przesuwne chowane w ścianę. Do ich zamontowania wykorzystuje się specjalną kasetę w którą drzwi się chowają. Kasetę z obu stron zabudowuje się płytą kartonowo-gipsową i otynkowuje. Dostępne są różne grubości płyt drzwiowych, dzięki temu można dopasować je do różnej grubości ścian. Natomiast wybór wzorów i modeli niewiele ustępuje wyborowi drzwi tradycyjnych.

Jeśli chcesz użyć drzwi przesuwnych w więcej niż w jednym miejscu, a odstępy między nimi są niewielkie, możesz skorzystać z kasety zachodzącej, która umożliwia ukrycie więcej niż jednego skrzydła drzwi. Osobom, które cenią sobie minimalizm i prostotę polecamy systemy drzwi przesuwnych z ukrytą ościeżnicą, dzięki czemu światło wejścia pozostanie całkowicie niezabudowane.

Na system chowanych drzwi przesuwnych najlepiej zdecydować się już na etapie projektu lub budowy budynku, gdy wszystkie ściany jeszcze nie wyrosły. Daje to największą paletę możliwości zamontowania takich drzwi. System drzwi przesuwnych chowanych można zamontować także na już gotowej ścianie poprzez zamontowanie ścianki osłonowej. Można nałożyć ją na szerokość kasety (wówczas będzie wyczuwalna różnica grubości w ścianie) lub na całą szerokość ściany.

Drzwi przesuwne naścienne

Najczęściej bywa jednak, że ścianę mamy już pobudowaną, a na dodatkową ściankę osłonową nie bardzo chcemy się decydować. Rozwiązaniem tego problemu są drzwi przesuwne naścienne, które przesuwają się na zewnątrz ściany. Ich montaż i sposób działania jest bardzo prosty. Specjalną szynę, po której będą poruszać się skrzydła drzwi montuje się na ścianie lub pod sufitem, w zależności od wysokości otworu drzwiowego. Prowadnicę na drzwi można ukryć stalową maskownicą, płytą kartonowo-gipsową z tynkiem odpowiadającym wykończeniu ścian lub specjalną drewnianą osłonką, pokrytą tym samym fornirem co drzwi. Dzięki temu całość wygląda bardzo estetycznie i dobrze komponuje się z całym wnętrzem.

Wadą naściennych drzwi przesuwnych jest fakt, że bezpośrednio na ścianie, na którą przesuwa się skrzydło drzwi, nie mogą stać żadne meble, ani wisieć żadne dekoracje. Owe kilka centymetrów od powierzchni ściany to jednak niewiele w porównaniu z ilością miejsca, jaką zabierają klasyczne drzwi.

Drzwi przesuwne dwuskrzydłowe

Niezależnie od wybranej technologii przesuwania drzwi, systemy te mogą również posiadać dwa skrzydła. Najczęściej stosuje się wówczas system drzwi chowanych i wykorzystuje się w tym celu kasetę podwójną. Mimo to prostota działania drzwi naściennych również umożliwia takie rozwiązanie.

Do systemów podwójnych producenci za dodatkową opłatą oferują dodatkowe udogodnienia, które czynią korzystanie z drzwi jeszcze wygodniejszym. Wśród nich znajduje się m.in. opcja synchronizacji zamykania drzwi. Oznacza to, że zamykając jedno skrzydło drzwi danego systemu, drugie skrzydło będzie samo zamykać się analogicznie do pierwszego. Dostępne są także systemy domykania drzwi i specjalne zamki hakowe, które zwiększą bezpieczeństwo pomieszczenia.

Nasz salon znajduje się przy ul. Modlińskiej 240b. Sprawdź jak szybko i wygodnie dojechać do nas z LegionowaMarek Ząbek.

Interdecor