Samodomykacz – czy przyda się w Twoim domu?

Wszyscy kojarzymy urządzenie, które domyka drzwi w sklepach, urzędach, biurach i innych tego typu budynkach. To proste rozwiązanie, dzięki któremu drzwi są zawsze zamknięte. Przekonaj się, że to dobry pomysł także do Twojego domu.

Działanie samodomykacza

Istnieją dwa rodzaje samodomykaczy: mechaniczny i elektromechaniczny. Działanie obu jest jednak bardzo proste i zbliżone. Otworzenie drzwi kumuluje energię w sprężynie, która po ich puszczeniu działa w przeciwną stronę i zamyka drzwi. Mechanizm jest wyposażony dodatkowo w amortyzatory hydrauliczne, które wyhamowują drzwi, aby nie zamykały się z trzaskiem, narażając je lub ościeżnice na uszkodzenie. Dodatkowo uniemożliwia to przypadkowe otwarcie przez wiatr lub inne niepożądane rzeczy.

Zalety i wady samodomykacza
Do zalet samodomykacza należy to, że nie musisz tracić czasu na zamykanie drzwi. Choć wielu taki argument może nie przekonać, bo zamknięcie drzwi to tylko kilka sekund, to w niektórych przypadkach potrafi być naprawdę przydatne. Na przykład, kiedy wracamy zimą z ciężkimi zakupami i mamy zajęte ręce i nie mamy jak zamknąć za sobą drzwi, to ciepło ucieka z mieszkania póki nie odłożymy zakupów i nie zamkniemy drzwi. W przypadku, kiedy w drzwiach jest zamontowany samodomykacz, nie ma się czym martwić. Nie trzeba się tez martwić, ze drzwi pozostają niedomknięte na co dzień.
Samodomykacz zapewnia nam też ochronę przed włamaniami. Jeżeli zapomnisz zamknąć drzwi, zrobi to to urządzenie. Wadą tego systemu jest to, że trzeba pamiętać o kluczach, wynosząc nawet śmieci. Jest to jednak dyskusja na temat tego, czy lepiej móc wyjść bez klucza, czy zapewnić bezpieczeństwo swojemu domowi. Bezpieczeństwo jest jednak najważniejsze.

Materiały i części
Przy zakupie samodomykacza należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany, oraz z jakich części się składa. Mechanizm jest zbudowany z przekładni i zaworów wykonanych z mosiądzu albo stali, które są zamknięte w żeliwnym lub aluminiowym odlewie. Za optymalną wytrzymałością urządzenia uważa się za 500000 cykli. Mechanizmy o użyteczności poniżej tej liczby nie są uważane za najlepsze.

Użytkowanie
Każdy samodomykacz powinien posiadać regulację szybkości zamykania, siły, ograniczenia maksymalnego otwarcia oraz opóźnienia zamykania.
Przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na wagę skrzydła drzwi, jego szerokość i zaplanować miejsce, w drzwiach, w którym będzie mechanizm zamontowany.

Samodomykacz jest dobrym rozwiązaniem nie tylko do biur i sklepów, ale także do drzwi w domu.

Nasz salon znajduje się przy ul. Modlińskiej 240b. Sprawdź jak szybko i wygodnie dojechać do nas z LegionowaMarek Ząbek.

Interdecor