Wybór drzwi – najczęstsze pytania cz. 1.

Remontujesz mieszkanie, szukasz nowych drzwi i orientujesz się, że masz coraz więcej pytań i coraz mniej odpowiedzi? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Jak zmierzyć drzwi?
Pierwszą rzeczą, do jakiej należy przystąpić przy wyborze drzwi jest pobranie wymiarów. Jeżeli masz pusty otwór bez futryny, to należy zmierzyć go w kilku miejscach, aby wykryć ewentualne nierówności, od podłogi do górnego kąta. Następnie należy zmierzyć szerokość. Podobnie jak w pierwszym przypadku pobierz kilka wymiarów. Na koniec trzeba sprawdzić, ile wynosi grubość murów, o czym często się zapomina. Te wymiary są niezbędne do dopasowania ościeżnicy, w której osadzone będzie skrzydło drzwi. Standardowa grubość dla drzwi wewnętrznych wynosi od 90 do 95 mm. Dla takich wymiarów z łatwością dopasujesz ościeżnicę stałą. Jeżeli jest ona większa, to trzeba się zdecydować na regulowaną. Jeżeli otwór posiada już ościeżnicę z framugą, to należy zmierzyć wysokość i szerokość pozostałego otworu.
Poniżej standardowe wymiary szerokości drzwi do otworu.
– drzwi 60 o szerokości 644 mm potrzebują otworu, który mierzy 700-720 mm;
– drzwi 70 o szerokości 744 mm potrzebują otworu, który mierzy -820 mm;
– drzwi 80 o szerokości 844 mm potrzebują otworu, który mierzy 900-920 mm;
– drzwi 90 o szerokości 944 mm potrzebują otworu, który mierzy 1000-1020 mm.

Jaka jest różnica między drzwiami prawymi, a lewymi?
Wszędzie znajdzie się łatwe wytłumaczenie: lewe mają zawiasy po lewej stronie, a prawe po prawej. Proste? Proste. Od której jednak strony drzwi należy stanąć? Aby uzyskać odpowiedni efekt trzeba stanąć od frontu drzwi. W takim przypadku w drzwiach prawych klamka będzie po lewej i na odwrót w drugim typie.
Jakie ma znaczenie kierunek otwierania? Całkiem spore. Praworęcznym osobom łatwiej posługiwać się drzwiami prawymi, a leworęcznym lewymi. Oprócz wygody ma tu znaczenie także umiejscowienie ich w przestrzeni domu. W zależności od strony otwierania można lepiej dopasować rozmieszczenie mebli.

Co zrobić, żeby wyciszyć drzwi?
Powodów nadmiernego przechodzenia hałasu przez drzwi jest wiele. W pierwszej kolejności należy sprawdzić uszczelki. Jeżeli są stare lub w ogóle ich nie ma, to ich właściwości izolacyjne są bardzo ograniczone. Następnie trzeba się przyjrzeć progowi. Jego brak lub złe zamontowanie, sprawia, że drzwi nie przylegają do niego dobrze. To z kolei sprawia, że przejdzie szparą każdy dźwięk. Jeżeli tutaj także nic nie wymaga poprawy, spróbuj wyregulować drzwi. Może to odkryć wiele krzywizn, które stwarzają puste przestrzenie, przez które przedzierają się niepożądane odgłosy. Kiedy konstrukcja nie wymaga poprawek, możesz spróbować mat wygłuszających. Należy nakleić je na całą powierzchnię drzwi.

Jak odnowić drzwi?
Sposobów na odświeżenie wyglądu drzwi jest wiele. Dużo zależy tutaj od materiału, z jakiego są wykonane i od efektu, jaki chcesz uzyskać. Jest to czasem czasochłonne zadanie, ale równocześnie bardzo łatwe. Sprawdź nasze porady na renowację: Restaurować, czy kupić nowe – co zrobić ze starymi drzwiami?; Jak pomalować drzwi wewnętrzne?

W którą stronę powinny otwierać się drzwi do łazienki?
Drzwi od łazienki bardzo rzadko otwierają się do wewnątrz. Przyczyn jest kilka i wpływa na to także bezpieczeństwo. Na łazienkę wybierane są zazwyczaj mniejsze pomieszczenia. Mimo to trzeba umieścić tam bardzo dużo rzeczy: ubikacja, umywalka, wanna lub prysznic, pralka, kosz na pranie, szafka i nieraz wiele innych rzeczy. Łazienka to miejsce, w którym każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota. Otwieranie drzwi do środka zabierałoby dużo miejsca. Dodatkowo jest to pomieszczenie, w którym najłatwiej o poślizgnięcie się. W przypadku doznania kontuzji lub poważniejszych urazów znacznie łatwiej będzie opuścić łazienkę, kiedy drzwi będą otwierały się na zewnątrz.

Nasz salon znajduje się przy ul. Modlińskiej 240b. Sprawdź jak szybko i wygodnie dojechać do nas z LegionowaMarek Ząbek.

Interdecor