Wybór drzwi – najczęstsze pytania cz. 2.

O tym, jakie drzwi wybrać do domu lub mieszkania można mówić dużo i długo. Tutaj przedstawimy dla Ciebie najczęściej zadawane pytania na ten temat.

Jak reguluje się drzwi?
Od odpowiedniej regulacji skrzydeł drzwi bardzo dużo zależy. Jeżeli nie jest to zrobione prawidłowo powstają szczeliny, które ograniczają skuteczność izolacji termicznej i akustycznej. Uciekać będzie więc ciepło, co skutkuje większymi wydatkami na ogrzewanie, a także do środka docierać będzie każdy dźwięk. To nie koniec. Źle zamontowane drzwi mogą uszkodzić podłogę szuraniem i denerwować skrzypieniem.
Jeżeli Twoje drzwi są za nisko osadzone i rysują podłogę, należy dokręcić górną śrubę. W ten sposób podniesiesz i pozwolą na lekkie i bezpieczne otwieranie i zamykanie.
Dolną śrubę dokręca się natomiast, kiedy powstaje szczelina między ościeżnicą a zamkniętymi drzwiami. Dzięki temu zadbasz o izolację drzwi.
Środkowa odpowiada za ułożenie drzwi w pionie. Jej regulacja zapewni przyleganie drzwi do progu.

Jak dobrać uszczelkę do drzwi wejściowych?
Do drzwi wejściowych zaleca się uszczelki stworzone z gumy silikonowej. Powinna być odporna na promieniowanie UV i wahania temperatur. Jest to jednak droższa opcja. Tańsze są stworzone z TPV i TPE. Zaleca się ich użycie do szczelin nie większych niż 7mm. Zauważa się, że szybciej się psują i częściej trzeba je wymieniać dla zachowania prawidłowej izolacji. Szczeliny powyżej 7mm należy zaklejać uszczelką szczotkową.


Jak dobrać i zamocować próg?
Progi wykonuje się głównie z dwóch rodzajów materiałów: drewno i metal. Główną zaletą pierwszego rodzaju jest jego estetyka. Coraz częściej wprowadza się elementy drewniane do wystroju domów. Jeżeli jednak chodzi o funkcjonalność znacznie lepiej sprawdzają się progi metalowe. Odznaczają się bardzo dobrą izolacją termiczną i akustyczną. Duże zainteresowanie tym rodzajem sprawia też, że wygląd progów metalowych ewoluuje i ich design jest coraz ciekawszy.

Aby postawić próg metalowy należy mieć kanał montażowy. Jest to specjalna szczelina pod drzwiami, przygotowana właśnie w celu montażu progu. Zazwyczaj jest on przygotowywany już na etapie budowy domu. Na początek w kanale umieszczamy materiał izolacyjny. Będzie chronił przed wyziębieniem podłogę. Powinien sięgać aż za ocieplenie podłogi. Nie zapomnij, że od zewnętrznej strony próg potrzebuje hydroizolacji. Następnie trzeba trwale przymocować próg, aby nie przesuwał się i nie odstawał. W przypadku posadzki betonowej wystarczy przywiercić go za pomocą czterech kołków. Na koniec wszystkie przerwy należy uszczelnić za pomocą pianki silikonowej lub innego izolatora.
Istnieje jednak wiele zmiennych takich jak: rodzaj progu, jego materiał, materiał posadzki, które komplikują ten proces. Dlatego najlepiej skonsultować to ze specjalistą.

Jaka jest różnica między drzwiami przylgowymi, a bezprzylgowymi?
Drzwi przylgowe odznaczają się wyraźnym wystawaniem poza ościeżnicę. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie w Polsce. Odznaczają się dużą izolacją akustyczną. Ich uniwersalny wygląd pasuje zarówno do tradycyjnych aranżacji, jak i nowoczesnych wnętrz.

Drzwi bezprzylgowe nie wystają poza ościeżnicę. Dzięki temu otrzymujemy bardzo ciekawy designersko efekt. Jednolita płaszczyzna drzwi z futryną nada nowoczesnego charakteru. Do dodatkowych zalet należy też to, że znacznie trudniej przytrzasnąć sobie takimi drzwiami palce. Rzecz bardzo istotna, kiedy dom zamieszkują też rozbiegane dzieci.

Odwiedź nasz salon przy ulicy Modlińska 240b i znajdź drzwi dopasowane do Twoich potrzeb.

Nasz salon znajduje się przy ul. Modlińskiej 240b. Sprawdź jak szybko i wygodnie dojechać do nas z LegionowaMarek Ząbek.

Interdecor