Wyjątkowe projekty drzwi na świecie – na co pozwala nam dzisiejsza technologia.

Pojęcie drzwi jest z nami od wieków, używamy go tak często, że mówiąc o nich instynktownie wiemy jak mogą wyglądać. Ciekawostką jest, że najstarsze udokumentowane istnienie drzwi możemy dojrzeć na malowidłach w egipskich grobowcach. Wtedy były to pojedyncze lub podwójne kawałki drewna, które dzięki suchemu klimatowi zapewniającemu im stały kształt nie potrzebowały framugi. Wierzono również, że drzwi są dosłownym przejściem do krainy zaświatów. Do dziś w kulturze japońskiej tzw. bramy torii znajdujące się przy wejściach do świątyń, symbolicznie oddzielają strefy sacrum i profanum.

Od tamtych czasów drzwi i bramy przebyły długą drogę, na przestrzeni dziejów technologia niezwykle się rozwinęła a ilość wykonanych projektów drzwi jest niepoliczalna.
Dzięki zaawansowanej obróbce drewna i precyzyjnym narzędziom możliwe stało się stworzenie drzwi, które swoim wyglądem przypominają istne dzieło sztuki.
Drzwi prowadzące do mieszkań szlacheckich i kościołów były często zdobione techniką grawerowania za pomocą specjalnych rylców. Czasem używano także techniki intarsji, która polegała na wykładaniu powierzchni przedmiotów drewnianych innymi gatunkami drewna. Jednym z najlepszych przykładów w Polsce są drzwi z kościoła Świętego Ducha w Toruniu z 1756 roku.
Do technik zdobienia drzwi doszła w XX w. także pirografia. Za pomocą specjalnej maszyny (pirografu) lub rozgrzanego rylca wypala się w drewnie wzory mające najczęściej charakter ozdobny.
Drzwi i bramy nie są tworzone tylko i wyłącznie z drewna, wykorzystuje się do tego także inne surowce. Przykładem mogą posłużyć kamienne drzwi z Hampi w Indiach, lub drzwi z okolic Hauran w Syrii, gdzie z powodu niewielkiej ilości drewna używano kamienia do ich wytworzenia.

Również starożytny Rzym mógł pochwalić się innowacyjnością, bowiem w Pompejach możemy znaleźć składane drzwi pochodzące z I w. naszej ery. Natomiast pierwsze drzwi otwierane automatycznie za pomocą nacisku na powierzchnię pod stopą zostały skonstruowane w Chinach, Cesarz Sui Yangdi kazał zainstalować je w jego cesarskiej bibliotece.
Do budowy drzwi używano również stopów metali, głównie brązu. Nie zawsze jednak tworzono całość drzwi z metalu, czasem jedynie pokrywano ich wierzchnią warstwę i dzięki temu tworzono niezwykłe wzory, przykładem mogą być drzwi z Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem.
Warte uwagi są tzw. Bramy Raju, czyli drzwi do Baptysterium San Giovanni we Florencji. Bramy Raju tworzy tak naprawdę troje drzwi z brązu, każde z nich ozdobione jest w różny sposób scenami z życia świętych i historiami ze Starego i Nowego Testamentu. Od tamtej pory styl i wygląd drzwi niejednokrotnie się zmieniał, w każdej kulturze i w każdym zakątku świata znajdziemy drzwi, które w jakiś sposób wyróżniały się od swoich poprzedników.

Teraz, kiedy technologia poczyniła znaczne postępy mamy jeszcze większy wybór drzwi i ich możliwości.
W większości hoteli możemy znaleźć drzwi zamykane na zamek automatyczny, który otwiera się jedynie po przyłożeniu specjalnej karty magnetycznej.
Coraz popularniejsze stają się również drzwi wejściowe używające specjalnego zamka elektronicznego z hasłem dostępu zamiast klucza, stanowią bardzo dobrą ochronę przed włamaniem i likwidują potrzebę korzystania ze zwykłego klucza.
Wykorzystywanych jest kilka rodzajów tego typu drzwi, jednym z najpopularniejszych są te z panelem dotykowym do wprowadzenia odpowiedniej kombinacji cyfr lub znaków. Inne modele korzystają z elektronicznego zamka i specjalnego kodu weryfikacyjnego przesyłanego na numer komórkowy sms'em.
Kolejnym przykładem są drzwi otwierane za pomocą elektronicznego skanera siatkówki lub linii papilarnych. Do niedawna był to jeszcze wymysł rodem z filmów fantasy i science-fiction, teraz co bogatsze osoby mogą pozwolić sobie na tego rodzaju drzwi i zabezpieczenia w swoich mieszkaniach.
Nie oznacza to wcale, że duże drewniane drzwi wejściowe i bramy z kołatką odchodzą w niepamięć.
Na świecie jest wiele osób, które cenią drzwi w podobnym stylu ponad wszystko. Niektórzy pasjonaci tworzą własne projekty drzwi wejściowych i zlecają je do wykonania stolarzowi. Powstają wtedy prawdziwe dzieła sztuki z mosiężnymi mocowaniami, wyrzeźbionymi w drewnie postaciami znanymi z kultury popularnej lub podobiznami mitycznych postaci lub stworów.

Możliwości tworzenia drzwi jest niezwykle wiele, wraz z postępem technologicznym powstają coraz nowe pomysły. Zwiększa się poziom zabezpieczeń w drzwiach a projekty zdaje się ograniczać jedynie ludzka wyobraźnia i prawa fizyki. W niewielkich miejscowościach o bogatej historii warto zwrócić uwagę na drzwi wstawione do niektórych domów lub mieszkań. Często są one niemal zabytkowe i potrafią nadać miejscu niezwykły czar i atmosferę.
Dlatego należy pamiętać, że drzwi są pierwszą rzeczą z jaką ma styczność gość zachodzący do naszego domu, warto więc wybrać takie, które zachęcą go do wejścia.

Zobacz nasze projekty na własne oczy.

Nasz salon znajduje się przy ul. Modlińskiej 240b. Sprawdź jak szybko i wygodnie dojechać do nas z LegionowaMarek Ząbek.

Interdecor