Wykończenie drzwi – fornir czy okleina?

Coraz częściej odchodzi się od wyboru drzwi z litego drewna. Jednych klientów odstrasza ich cena, innych zniechęcają krążące po internecie opinie dotyczące uciążliwości takich drzwi przy dłuższym użytkowaniu. Nic więc dziwnego, że oferta drzwi z płyt MDF oraz ich połączeń z drewnem klejonym staje się coraz bogatsza i skutecznie wypiera ofertę drzwi w pełni drewnianych. Jednakże, to że uciekamy przed właściwościami litego drewna, nie oznacza, że przestaliśmy doceniać jego piękno. Okleina i fornir jest więc próbą znalezienia w drzwiach kompromisu między estetyką, a trwałością i praktycznym podejściem. Co jednak różni je między sobą?

Drzwi fornirowane

Fornir jest niczym innym jak cienką warstwą drewna naklejoną na płytę drzwi. Ich grubość może sięgać do 8 mm, lecz producenci drzwi zwykle wykorzystują fornir o grubości do 3 mm. Grube forniry można znaleźć np. na starych, zabytkowych meblach, pochodzących z czasu, gdy możliwości techniczne nie pozwalały na uzyskanie mniejszej grubości.

Fornir naturalny na drzwi powstaje dzięki skrawaniu płatów drewna ze ściętego pnia. Aby uniknąć różnic w odcieniu i zachować ciągłość rysunku słojów płaty grupuje się w wiązkach w kolejności zdejmowania z pnia. Tak przygotowane wykończenie drzwi zachowuje w pełni cechy prawdziwego drewna. Decydując się więc na drzwi fornirowane dokonujecie więc wyboru, który do złudzenia będzie przypominał drzwi z litego drewna. Możecie jednak zapomnieć o wypaczaniu się drzwi lub innych problemach, które zdarzają się w przypadku niedostatecznie zabezpieczonych drzwi drewnianych.

Drzwi fornirowane mają jednak pewną cechę, którą jedni uznają za wadę, a inni za zaletę. Każde drzwi pokryte naturalnym fornirem będą unikalne. Tak jak w przypadku litego drewna, tak i przy fornirze trudno o dwa identyczne egzemplarze. Zawsze mogą nieznacznie różnić się pod kątem rysunku lub odcienia. Dodatkowo, fornir będąc naturalnym drewnem pozostaje czuły na działanie promieni słonecznych. W ten sposób drzwi będą starzeć się razem z Wami, delikatnie zmieniając z czasem swój odcień. Chcąc dopasować kolor mebli do drzwi, warto jedne i drugie kupić je w tym samym salonie. To najprostszy sposób, aby zminimalizować i na miejscu sprawdzić różnice między dwiema wersjami tego samego forniru.

Drzwi z fornirem modyfikowanym

Jeśli komuś szczególnie zależy na ujednoliceniu wyglądu fornirowanych drzwi w całym domu, to może skorzystać w forniru modyfikowanego. W jego przypadku dużo mniejsze znaczenie ma jakość drewna, z którego fornir na drzwi został wykonany. Jest on bowiem barwiony oczekiwanym kolorem, pozbawiany wszelkich wad i niedoskonałości, klejony i prasowany. Nadaje mu się również wzór adekwatny do naturalnego rysunku słojów. Drzwi z fornirem modyfikowanym, dzięki jego technicznej obróbce są bardziej odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Drzwi z okleiną syntetyczną

Alternatywą dla forniru jest okleina syntetyczna. Nie nadaje ona meblom aż takiej szlachetności jak fornir i nie jest w stanie w pełni odwzorować wrażenia naturalnego drewna. Mimo to nowoczesna technologia czyni z okleiny coraz bardziej atrakcyjne wykończenie. Szeroka paleta odcieni i wzorów pozwala na wykorzystanie drzwi z okleiną w najróżniejszych aranżacjach. Szczególną zaletą wykorzystania okleiny wysokiej jakości jest jej trwałość i niska wrażliwość na wilgoć. Czyni to drzwi okleinowe świetną propozycją do łazienek i kuchni. Są bardzo uniwersalne, łatwe w czyszczeniu i nie wymagają żadnej szczególnej pielęgnacji. Nie trzeba również martwić się niepasującym odcieniem lub rozbieżnością we wzorze słojów na drzwiach.

Drzwi z ecofornirem

Ecofornir, oferowany przez wielu producentów drzwi, nie jest jednak tym samym co fornir naturalny. Nazwa może być trochę myląca. Ecofornir jest bowiem okleiną, laminatem CPL wytwarzanym z 3-4 warstw papieru przy użyciu impregnatu, wysokiego ciśnienia i lakieru. Drzwi pokryte ecofornirem charakteryzują się odpornością na działanie promieni słonecznych oraz bardzo małą ścieralnością. Bardzo często wykorzystuje się ecofornir w drzwiach przygotowanych do dużej częstotliwości użytkowania, np. w miejscach publicznych.

Jeśli wciąż zastanawiasz się jakie drzwi najlepiej będą pasować do Twojego wnętrza, to zajrzyj do naszego salonu drzwi w Warszawie. Nasi specjaliści podpowiedzą Ci jakie drzwi najlepiej zaspokoją Twoje potrzeby oraz zaprezentują konkretne przykłady. Będziesz mógł osobiście porównać i sprawdzić różnice między drzwiami z okleiną, a drzwiami z fornirem. Zapraszamy!

Nasz salon znajduje się przy ul. Modlińskiej 240b. Sprawdź jak szybko i wygodnie dojechać do nas z LegionowaMarek Ząbek.

Interdecor