Wymiana klamki – to proste

Klamka to bardzo ważny element drzwi. Często tak normalny i codzienny, że nie zwracamy na nią większej uwagi. To dzięki niej możemy drzwi otworzyć lub zamknąć. Brak tej możliwości znacznie utrudnia życie. Dlatego w tym wpisie dowiesz się, jak wymienić klamkę.

Jak wszystko na świecie klamka też może zostać w zupełności wyeksploatowana. Zazwyczaj zaczyna się wtedy blokować lub wprost przeciwnie –obracać wokół własnej osi. Dlaczego jeszcze warto wymienić klamkę? Oprócz swoich praktycznych właściwości, ma także cechy estetyczne. Jeżeli klamka się zużyje i brzydko wygląda, to nie będzie już zdobić drzwi, ale je szpecić Wtedy także należy ją wymienić. Zobacz sam, jakie to proste.
Po pierwsze będziesz potrzebował cztery rzeczy: ołówek, klucz imbusowy, śrubokręt krzyżakowy i wiertarkę, ewentualnie wiertło do drewna.

Rozstaw klamki
Istotną rzeczą jest to, że zmieniamy w tym przypadku wyłącznie klamkę, zostawiając w stanie nienaruszonym zamek.
Najpierw należy dopasować klamki do rozstawu zamka. Czym jest rozstaw? To odległość między osią trzpienia łączącego uchwyty klamki i osią obrotu klucza. Zazwyczaj odległość ta wynosi 72 mm, ale w przypadku drzwi antywłamaniowych może osiągnąć nawet 90mm. Należy na to zwrócić uwagę przed montażem.
Dotyczy to jednak wyłącznie klamek, które mają długi szyld (osłonkę).

Demontaż
Zamontowanie nowej klamki trzeba oczywiście zacząć od demontażu starej. W tym celu odkręć śruby, które łączą klamkę z szyldami (Uwaga! Czasem należy w pierwszej kolejności odkręcić śrubę łączącą uchwyt klamki i trzpień w osi wkładki). Po wyciągnięciu mechanizmu sprawdź stan otworu. Jeżeli nie wymaga reparacji można przejść do montowania nowej klamki.

Montaż
Montowanie nowej klamki trzeba rozpocząć od sprawdzenia, czy nowa klamka pasuje do starego otworu. Jeżeli od dawna nie wymieniano jej w drzwiach, a i drzwi mają swoje lata, to otwory mogą się różnić wielkością. Trzeba więc sprawdzić, czy nowa klamka nie jest za duża lub za mała w stosunku do przygotowanej dziury. Następnie oczyść go z kurzu i pyłu. Mogą przeszkadzać w montażu nowej klamki, a dodatkowo źle wpływać na jej działanie po pewnym czasie. Do tak przygotowanego otworu włóż trzpień, ustaw klamkę w odpowiedniej pozycji. Teraz dokręć śruby mocujące rozety. Na koniec zamontuj pochwyty. Voilà!
Proste? Proste!

Sprawdź jeszcze tylko, czy klucz pasuje do rozety, która maskuje zamek. Jeśli pasuje, to to już wszystko. Powodzenia!

Nasz salon znajduje się przy ul. Modlińskiej 240b. Sprawdź jak szybko i wygodnie dojechać do nas z LegionowaMarek Ząbek.

Interdecor