Zamki, klamki, zawiasy i uchwyty, czyli wybór akcesoriów do drzwi.

Po urządzeniu swojego wymarzonego mieszkania oraz wybraniu odpowiednich drzwi do montażu musimy zdecydować jakie akcesoria na nich umieścimy. Co określamy jako akcesoria do drzwi? Mogą to być m.in.: zamki, uchwyty, klamki, zawiasy lub szyldy. Wybór mamy bardzo duży - warto też zwrócić uwagę, że niektóre elementy będą pasować tylko do konkretnych rodzajów drzwi.
Nie należy umieszczać nieodpowiednich zamków lub szyldów na drzwiach łazienki lub toalety, chodzi nie tylko o walory estetyczne, ale także o wygodę użytkowania oraz bezpieczeństwo.
Dobrym przykładem są drzwi łazienkowe, w trakcie kąpieli lub prysznicu na powierzchni łazienki skrapla się para wodna co może utrudnić przekręcenie gałki. Istnieją modele gałek zapobiegające skraplaniu się pary na ich powierzchni oraz utrudniające poślizg dłoni, są jednak droższe od zwykłych modeli. Z tego powodu klamki są bardziej popularnym rozwiązaniem do łazienek.

Niektóre rodzaje drzwi posiadają otwory do umieszczenia klamki i zamka nieco bliżej ich krawędzi, może się to okazać problematyczne przy zamontowaniu gałki. Przy każdej próbie otwarcia drzwi dłoń będzie haczyć o ościeżnicę lub fragment ściany. W przypadku kupna klamki istotną rzeczą na którą trzeba uważać jest rozstaw zamka. Rozstaw to nic innego jak odległość od środka zamka do jego trzpienia. Rozróżniamy dwa rodzaje rozstawu o wymiarach 72 mm i 92mm.
Do drzwi wewnętrznych najczęściej stosuje się zamek bębenkowy. Specjalne bolce bębenkowe unieruchamiają bębenek. Dopiero po włożeniu odpowiedniego klucza podnoszą się na wysokość pozwalającą na obrócenie bębenka.
Potocznie tego typu zamek nazywany jest yalowskim - nazwa pochodzi od ich twórcy, Linusa Yale, który wynalazł ten sposób zabezpieczenia w 1848 roku.
Wbrew powszechnemu przekonaniu większa ilość zamków wcale nie oznacza większej wytrzymałości drzwi. Wręcz przeciwnie – więcej niż trzy zamki mogą osłabić ich konstrukcję.

Od rodzaju drzwi zależy jakie zabezpieczenia powinniśmy zastosować. Do toalety najczęściej używany jest szyld z blokadą na pokrętło, dzięki temu osoby znajdujące się w środku mają odrobinę prywatności a w razie nieprzewidzianej sytuacji można otworzyć drzwi bez większych problemów także z zewnątrz. W przypadku pokoi sypialnych najczęściej spotykany jest szyld z otworem na klucz. Rodzaj szyldu jaki zastosujemy w naszych pokojach nie jest oczywiście regułą, nie ma z góry narzuconych standardów – są to jedynie najwygodniejsze rozwiązania i najczęściej wybierane opcje do mieszkań. Wszystko tak naprawdę zależy od zachcianek, gustu i potrzeb osób zamieszkujących w domu.
Jako zastępstwo dla szyldów długich mamy dostępne tzw. szyldy krótkie lub szyldy dzielone.
W przeciwieństwie do szyldów długich szyldy dzielone składają się z dwóch części – na szyldzie podklamkowym mocowana jest rączka klamki, natomiast szyld dolny posiada miejsce na klucz, blokadę do toalety lub wkładkę bębenkową.
Należy oczywiście pamiętać o odpowiednim doborze klamek do naszych drzwi pod względem estetycznym.
Tak jak w przypadku stosowanego szyldu jest to kwestia gustu i nasz osobisty wybór, dobierając jednak nieodpowiednie elementy możemy łatwo zepsuć charakter drzwi. Do klasycznego typu drzwi najczęściej dobierane są długie szyldy, które w odpowiedni sposób podkreślą ich tradycyjną formę. Natomiast do nowoczesnych modeli drzwi proponujemy trzymać się minimalizmu i stosować klamki dzielone z kwadratowym lub okrągłym szyldem.
Poza samą formą klamki konieczne jest dobranie jej kolorystyki i dopasowanie materiału.

Kolejne akcesoria do drzwi na naszej liście to zawiasy. Tak jak w przypadku pozostałych elementów konieczne jest dobranie odpowiednich zawiasów do naszego rodzaju drzwi pod względem użytego materiału i kolorystyki. Często popełniany błąd w trakcie samodzielnych zakupów to szukanie zawiasów meblowych - zawiasy do drzwi szafek lub innych mebli mają nieco inną budowę niż zawiasy do drzwi wejściowych. Warto zapytać eksperta w sklepie jeżeli nie jesteśmy pewni jakiego rodzaju zawiasów powinniśmy użyć. Oszczędzi to nam pomyłek i kłopotu.
Musimy zdecydować jakich zawiasów chcemy użyć w naszych drzwiach, czy mają to być zawiasy wierzchnie, czy ukryte?
Jest to często niewielki detal na który nie zwracamy uwagi, przy projektowaniu mieszkania ma on jednak znaczenie wizualne.
Jak sama nazwa wskazuje, zawiasy ukryte są niemal niewidoczne dzięki opasce maskującej. Stosuje się je do drzwi bezprzylgowych, czyli drzwi bez felca których cała grubość skrzydła chowa się w ościeżnicy Nasze drzwi będą wtedy bezpieczniejsze dla nas lub naszych dzieci, istnieje bowiem mniejsza szansa przytrzaśnięcia sobie palca między przylgą a ościeżnicą.

Podsumowując – przy wyborze drzwi należy zwrócić uwagę także na ich dodatkowe akcesoria. Wybór odpowiedniej klamki, zawiasu oraz zamka to nie tylko aspekt podkreślający styl, ma również duży wpływ na nasze bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Przed ostatecznym wyborem warto dwa razy przemyśleć, jakiego typu elementy będą pasować do naszych drzwi i naszego wystroju.

Nasz salon znajduje się przy ul. Modlińskiej 240b. Sprawdź jak szybko i wygodnie dojechać do nas z LegionowaMarek Ząbek.

Interdecor